Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

hipertansiyon

Hipertansiyon

Hipertansiyon
5 (100%) 83 votes

Hipertansiyon

Tansiyon kişinin kalp durumu ile ilgili olan sorunlardandır. Düşük olması da yüksek olması da zararlı olan tansiyonu dengede tutulması kişinin sağlığının korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Tansiyonun yüksek olması anlamına gelen önemli ve ciddi rahatsızlıklardandır. Günümüzde yaşı ilerleyen birçok kişide ortaya çıkan bu sorun bazı durumlarda gençlerde de görülebilmektedir. Ülkemizde de çok yaygın olarak görülen hipertansiyon yaş alan hemen hemen herkeste ortaya çıkmaktadır. Tansiyonun yüksek olması pek çok sorunu beraberinde getirecektir ve tedavi edilmediğinde ölüme varan problemlere yol açacaktır. Kontrol altına alınmadığı müddetçe kalp krizi, beyin kanaması ve daha pek çok ölümcül rahatsızlığa yol açan tansiyon yüksekliği tansiyon düşüklüğüne oranla biraz daha tehlikeli olan rahatsızlıklardandır. Bu soruna yol açan en önemli etken aşırı tuzlu ve yağlı beslenmedir. Kişi hayatı boyunca bu şekilde beslendiğinde bir süre sonra problemi baş gösterecek ve tansiyon beraberinde birçok sorunu getirecektir. Bazı durumlarda genetik olarak da oluşabilen ve ailede yüksek tansiyonu olan kişiler var ise oluşma ihtimali yüksek olan hipertansiyon vakit kaybetmeden tedavi edilmeli ve en azından etkileri azaltılmalıdır.

 Hipertansiyon nedenleri nelerdir?

Hipertansiyon bazı nedenlere bağlı olarak oluşan ciddi rahatsızlıklardandır. Kan basıncının yükselmesi ile ortaya çıkan ve kişiye zor anlar yaşatan bu tansiyon problemi tansiyon düşüklüğünden çok daha farklıdır. Hastalığının oluşmasının başlıca sebebi günlük tuz alımının yüksek olmasıdır. Kişi yemeklere sürekli olarak tuz ekliyorsa ve tuzlu şeyleri çok fazla tüketiyorsa sorunu ile karşılaşılması ihtimali yükselmektedir. Bunun yanı sıra ailede probleminin bulunması da hastalığa yol açabilen unsurlardandır. Genetik olarak da oluşabilen fakat daha çok kişinin beslenmesi ile alakalı olan önemli bir sorundur. Kişi hem tuzlu besleniyor hem de gün içerisinde ihtiyaç duyduğu kalsiyumu ve vitaminleri almadığında ilerleyen yaşlarda tansiyon yüksekliği problemi ile karşı karşıya kalınacaktır. Hipertansiyon bazı hastalıklar tarafından da tetiklenebilmektedir. Tiroidlerde var olan sorunlar tansiyonun yükselmesine neden olabilmektedir.

 Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

           Hipertansiyon bazı durumlarda hiç belirti vermeden ilerleyebilen tehlikeli bir rahatsızlıktır. Kişi ne olduğunu anlamadan vücutta oluşan ve çeşitli sorunları da beraberinde getiren tansiyon yüksekliği için düzenli olarak kontrolden geçilmesi çok daha doğru olacaktır. Belirli bir yaşı geçen kadın ve erkeklerin tansiyonlarını ölçtürmeleri tavsiye edilmektedir. Bu sayede hipertansiyon oluşup oluşmadığı net bir şekilde anlaşılacaktır. Hipertansiyon bazı durumlarda belirtide verebilmektedir. Bu belirtilerden ilki halsizlik ve baş ağrısıdır. Kişi gün içerisinde kendisini yorgun hissediyor ise tansiyonun yükselmiş olması ihtimali yüksektir. Bunun yanı sıra kulaklarda basınç hissi ve çınlama problemleri de sorununu işaret etmektedir. Bu noktada mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı ve tedavi için harekete geçilmelidir.

 Hipertansiyon tedavisi

            Rahatsızlık mutlaka tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardandır. Kan basıncının düşürülmesi amacı ile pek çok tedavi uygulanmakta ve tansiyon bu tedaviler doğrultusunda düşürülmektedir. Hipertansiyonun tedavisi ilaç ile yapılmaktadır. Kan basıncı arttığında tansiyonda yükseleceğinden kan basıncının sabit kalmasını sağlayan bu ilaçlar tansiyon yüksekliğinin organlara zarar vermediğini önleyecektir. Gün içerisinde alınan ilaçlar tansiyonu dengede tutsa da bu yeterli olmayacaktır. Bunun için kişinin hayat tarzını da değiştirmesi gerekecektir. Kişi gün içerisinde çok hareketsiz kalmamalı ve yalnızca yürüyüş bile olsa hareket etmelidir. Bunun yanı sıra beslenme düzeni de ayarlanmalı ve hasta tuzlu olan her besinden uzak durmalıdır. Beslenme için düzenli bir diyet uygulandığında ve ilaçlar ihmal edilmediğinde tansiyonun dengesi sağlanacak ve herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Hipertansiyon için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp