Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

Hipermetrop Çeşitleri

Hipermetrop Çeşitleri
5 (100%) 6 votes

Hipermetrop Çeşitleri          

Uzaktaki nesneleri çok iyi ve net bir şekilde gören hipermetroplar, yakındaki nesneleri bulanık olarak görürler. İleri derecede hipermetrop olan kişiler çok uzak mesafedeki şeylerin dışında net görüş sağlayamaz. Hipermetrop çeşitleri genel olarak doğumla birlikte ortaya çıkar ve kalıtımsaldır. Lens ve gözlük kullanarak tedavi edilebilen hastalıkta gerekli görülmesi halinde cerrahi müdahale de yapılabilir.

Hipermetropi Çeşitleri Nelerdir?

Üç farklı tipte hipermetropi sorunu görülebilir. Bunlar;

* Uzunluk hipermetropisi

* Eğim hipermetropisi ve

* Kırıcılık hipermetropisidir.

Hipermetropi Belirtileri Nelerdir?

Yakındaki nesneleri bulanık görmeye başlamak hipermetrop çeşitlerine yakalanmış olma ihtimalini artırır. Hastalar bu durumda net bir görüş sağlayabilmek için gözlerini şaşı pozisyona getirmek zorunda kalır. Göz yorgunluğunun yanı sıra, yanma ve göz çevresinde ağrı hipermetrop belirtileri arasında en sık görülenlerdir. Okuma ve yazma esnasında ya da uzun süreli konsantrasyon gerektiren işlerden sonra hissedilen sıkıntılar gözdeki rahatsızlıkların anlaşılmasını sağlar. Bu durumda hastanın zaman kaybetmeden bir göz hekimine başvurması tavsiye edilir.

Göz Doktoruna Ne Zaman Gitmek Gerekir?

Sağlıklı bir yetişkin gözlük veya lens kullanmıyorsa ve yüksek göz tansiyonu yoksa sıkıntı hissedene kadar doktora gitmesine gerek yoktur. Ancak 40 yaşından sonra en geç 2’şer yıl arayla bir hekime görünmek ve varsa hipermetrop çeşitleri hakkında gerekli görülen tedavileri uygulamak yaşam kalitesinin artmasını sağlayacaktır. Glokom riski taşıyan kişilerin 40 yaşından sonra en geç 1-2 yılda kontrollerini aksatmadan yapması önerilir.

Zaten gözlük ya da lens kullanan yetişkinlerin her yıl rutin kontrole gitmesi gerekir. Gözlüğü olmasına karşılık görme sorunları yaşayanların numaraları değişmiş ya da sorunları farklılaşmış olabilir. Okul çağındaki çocuk ve ergenler için tavsiye edilen göz muayene süresi 2 yılda birdir. Bu durum okulda yaşanan görme bozuklukları olması halinde öne alınmalıdır.

Hipermetropinin Nedenleri Nelerdir?

Göz, kornea ve lens adı verilen iki farklı bölümden oluşur. Bir kırma kusuru olarak karşımıza çıkan hipermetrop çeşitleri yakındaki nesnelerin bulanık görülmesine neden olur. Miyopinin tam tersi olarak düşünülmesi gereken hipermetropi, farklı göz sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Yakını göremeyen çocuklarda şaşılık da gelişebilir. Bu iki hastalığın tedavi edilmesi için özel olarak tasarlanan gözlükler kullanılarak sorun tedavi edilebilir. Çocuklarda tedavi edilmeyen göz bozuklukları öğrenme sorunlarının ortaya çıkmasına da neden olabilir. Odaklanma sorunu yaşayan hastalarda baş ağrısı en yaygın şikayetler arasında sayılabilir.

Göz hastalıkları engellenemez. Buna karşılık alınacak belli başlı basit tedbirler eşliğinde göz sağlığı daha yakından kontrol altına alınabilir. Düzenli göz muayenesi sorunların erken teşhis edilmesini sağlar. Bazı durumlarda kronik sağlık sorunları göz hastalıklarını da tetikleyebilir. Göz sorunlarına ait belirtileri bilmek tedbir alınması aşamasında faydalıdır. Gözleri güneşin zararlı etkilerinden korumak her zaman önemli bir tedbirdir. Göz sağlığı için önerilen doğal gıdaların tüketimine önem vermek, sigara kullanmamak, doğru gözlük numarası kullanmak ve aydınlatması iyi olan ortamlarda yaşamak göz sağlığının korunması için alınması gereken en basit tedbirler arasında sayılabilir.

           Hipermetrop çeşitleri konusunda uzman göz doktorlarının detaylı tetkik ve muayenesiyle anlaşılabilir. Lens ya da gözlüğün yanı sıra refraktif cerrahi uygulamalar da sorunun giderilmesine destek olur. Genel olarak miyopide uygulanan yöntemler hipermetropi için de uygulanabilir. Göze yapılacak cerrahi müdahalenin sonucunda;

* Görüş esnasında parlak ışık görülmesi

* Göz kuruluğu sorunu

* Gözde enfeksiyon ve

* Nadir olsa da görme kaybı yaşanabilir.

Gözlük takan kişilerin numaraları değişmesi halinde miyop, hipermetrop veya astigmat hastalıklarına ait klasik belirtiler yeniden baş gösterebilir. Bu nedenle gözlük kullanan kişilerin de muayenelerini ihmal etmemesi son derece önemlidir.

Hipermetrop için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

 

 

 

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp