Hipermetrop Çeşitleri

 

Hipermetropinin 3 tipi vardır: Uzunluk hipermetropisi ,Eğim hipermetropisi , Kırıcılık hipermetropi olmak üzere üçe ayrılırlar .Hipermetropi çok sık görülen göz kusurlarının başında gelmektedir.

1. Uzunluk hipermetropisi
En sık görülen tipidir. Gözün kırıcılık gücü normaldir fakat gözün ön-arka uzunluğu normalden az olduğu için uzak cisimlerden gelen ışınlar retinanın arkasında odaklaşırlar.

2. Eğim hipermetropisi
Gözün boyutları normaldir fakat ya kornea ya da lensin eğimindeki azalma  ışınların gerekenden daha az kırılarak retinanın arkasında odaklaşmasına neden olur.

3. Kırıcılık hipermetropisi
Yaşla birlikte göz merceğinin yapısındaki değişikliğe bağlı olarak kırıcılığının (katarakt başlangıcı vs.) azalması sonucunda oluşur. Bu nedenle yaşlanmayla hipermetropik hale gelen göz ışınları eskisi gibi retina üzerinde odaklayamaz ve bulanık görmeye başlar.

Bebekler ve küçük çocuklar genellikle hafif hipermetropturlar ama göz merceklerinin mükemmel elastikiyeti sayesinde bunu tolere ederler. Yaş ilerledikçe göz büyüdükçe hipermetropi azalır. Hipermetropinin belirtileri baş ağrısı, okurken ya da televizyon seyrederken gözlerde yorgunluk, ışığa hassasiyet, yakın görmede bulanıklık, yüksek hipermetropi varsa uzağı da iyi görememedir. Başağrısı ve yorgunluğun nedeni göz kaslarının devamlı uyum yaparak zorlanmasıdır. Hipermetropiyi düzeltmek için ince kenarlı, ortası bombeli, yakınsak mercekler kullanılır. Dioptrik değerin önüne (+) işaret konularak gösterilir. Hipermetropinin ağırlığı da astigmatizma gibi sınıflandırılır.

  • Hafif Hipermetropi    < +2.00 dioptri
  • Orta Hipermetropi    +2.00 .. +4.00 dioptri
  • İleri Hipermetropi    +4.00 .. +6.00 dioptri
  • Ağır Hipermetropi    > +6.00 dioptriLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>