Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

hemoroid tehşisi

Hemoroid Teşhisi

Hemoroid Teşhisi
5 (100%) 7 votes

Hemoroid Teşhisi

Halk arasında basur olarak anılan sağlık sorunu, anal kanalın üst kısmında bulunan ve genişlemiş damar yumakları olarak tanımlanabilir. Yaşam kalitesi üzerinde oldukça olumsuz etkileri olan basur teşhisi koyulduktan sonra uygun tedavi programının da belirlenmesi gerekir. Genel cerrahi polikliniklerine gelen şikayetlerden birisi olan hemoroid, bir şikayeti olmayan ve gayet sağlıklı olduğunu iddia eden her 3 kişinin 2’sinde görülür.

Hemoroid Çeşitleri

İç ve dış olarak iki çeşidi görülen sağlık sorunu farklı belirtiler ve rahatsızlıklar gösterir. İç hemoroid çok fazla kaşıntı ya da ağrılı değildir. Çok ileri evrede olmayan hemoroid teşhisi belli dönemlerde yaşanan rektal kanamayla anlaşılabilir. İleri evrelerde makattan çıkan zaman içinde kendiliğinden ya da parmakla içeri itilen memeler yapılacak muayene ile de net bir şekilde belirlenebilir. Dış hemoroid ağrı, yanma ve kaşıntı problemleriyle kendini belli eder.

Basur Neden Olur?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebileceği gibi yaşam tarzıyla da direk olarak alakalıdır.

* Uzun süreli kabızlık,

* Masa başında hareketsiz bir yaşam,

* Tuvalette çok vakit geçirmek,

* Ikınma,

* Tuvalet ihtiyacının ertelenmesi,

* Gebelik ve

* Yaşa bağlı sağlık sorunları basur oluşumunu tetikler.

Hastalıktan Nasıl Korunur?

Dışkılama sırasında gereksiz yere ıkınmaktan kaçınmak da soruna meyilli olan kişilerin dikkat etmesi gereken en temel konudur. Hemoroid teşhisi öncesinde liften zengin gıdalarla beslenme planı uygulanarak doğal bir tedavi gerçekleştirilebilir. Kabızlıktan korunarak basur oluşumunun önüne geçilebilir. Uzun süren öksürüğün, ağır kaldırmanın ve ıkınmaya neden olan süreçlerin ortadan kaldırılması kendi içinde rahatlama sağlayacaktır.

           Basur teşhisi konmuş kişilerin diyetlerinde; alkol, acı biber ve baharatlı gıdaların bulunmamasına özen gösterilmelidir. Uzun süre hareketsiz yaşam şartlarının düzenli olarak yapılacak egzersizlerle desteklenmesi ve günde masa başında geçen her saatin sonunda en az 5 dakika tempolu olarak yürüyüş yapılması hemoroid oluşumu üzerinde olumlu katkı sağlar. Uzun süreli oturmanın basur oluşumuyla olan bağlantısı tıbben açıklanmıştır.

Yeterli miktarda sıvı tüketimi, ılık suya oturma banyosu ve gereklilik halinde hemoroid hastaları için özel üretilen medikal destekler yardımıyla başlangıç aşamasındaki hemoroid teşhisi kendiliğinden tedavi edilebilir. Beslenme bozukluğu problemleri de sürecin oluşumu üzerinde pozitif katkı sağlar. İstenen sınırların üzerindeki kilo makat bölgesindeki damarlar üzerinde ciddi bir basınç sebebidir. Yaşa bağlı olarak görülen basur teşhisi genel olarak 45-50’li yaşlarda tavan noktaya ulaşır. Yaşla hastalık arasındaki doğru orantı yaşın ilerlemesine bağlı olarak ciddi şekilde artış gösterir.

Gebeliğe bağlı olarak yaşanan sorun ise gebeliğin sonlanmasından sonra tamamen yok olabileceği gibi yer edinebilir. Hamilelik boyunca büyüyen rahmin, anüsteki toplardamarlara aşırı baskı yapmaya başlar. Bu durum hemoroid oluşumunu tetikler. Doğum olayı gerçekleşmeden gebelik döneminde oluşan basur teşhisinin hekim kontrolünde tedavi edilmesi sorunun daha da büyümesine engel olacaktır.

Hemoroid Muayenesi Nasıl Yapılır?

Her sağlık sorununda olduğu gibi hemoroid teşhisi de ilgili doktorun yapacağı muayeneyle konur. İç hastalıkları ya da dahiliye doktorları bu iş için doğru adresler olsa da en doğru seçim bir cerrahın kontrolüdür. Geniş bir kapsama alanına sahip olan cerrahide proctoloji ana bilim dalı basur teşhisini en doğru şekilde koyacak bölümdür.

Yaklaşık olarak 5 dakika sürecek olan muayene; gözle, parmakla ve anoskop yardımıyla gerçekleştirilir. Ciddi bir acının yaşanmadığı muayene esnasında doğru pozisyona ulaşabilmek sürecin kolaylaşmasını sağlar. Teşhis için bu üç yöntemin yeterli olmadığı %5’lik durumda hekim kolonoskopi, MR, ultrason veya tomografi çekilmesini isteyebilir. Hemoroid teşhisi doğru bir tedavinin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için son derece önemlidir.

Hemoroid Tehşisi için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp