Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

guatr tedavisi

Guatr Tedavisi

Guatr Tedavisi
5 (100%) 7 votes

Guatr Tedavisi

            Guatr boyunda oluşan ve boynun normalin 2 katı kadar büyümesine yol açan zorlu bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık tamamen tiroidlerden kaynaklı bir şekilde oluşmaktadır. Tiroidler büyüdüğünden guatr denilen rahatsızlık ortaya çıkacak ve bu durum daha birçok sorunu beraberinde getirecektir. Peki, tiroidler nedir ve neden büyür? Tiroit, boyunda yer alan çok gerekli bir organdır. Vücudun birçok faaliyetini belirleyen ve metabolizma hızını ayarlayan tiroidler kişinin kilo alıp almayacağını da belirleyecektir.

Örneğin; tiroidleri çok hızlı çalışan kişilerin kilo almaları çok zor olurken tiroidi çalışmayan kişiler hızla kilo alacaktır. Bu ve bunun gibi birçok önemli detaya etki eden tiroidlerde oluşacak en ufak bir sorun guatrı tetikleyecek ve oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Tiroidler yalnızca metabolizma hızını değil solunum ve sindirim dahil birçok vücutsal faaliyeti etkileyecektir. Bu denli önemli olan bu organda yaşanan salgı artışı tiroid büyümelerine bu büyümelerde guatr rahatsızlığına yol açacaktır. Kadınlarda daha çok görülen fakat nadirde olsa erkeklerde de görülme ihtimali bulunan bu rahatsızlık kişinin dış görünümüne de etki edeceğinden mutlaka tedavi edilmelidir. Guatr tedavisi tahmin edildiğinden çok daha çeşitlidir. Hastanın durumu ve tiroidlerin büyüklüğü hangi tedavi yönteminin izleneceği noktasında belirleyici rol oynayacaktır.

 Guatr neden oluşur?

           Guatr yani diğer adı ile tiroid büyümesi pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilecektir. Fakat en yaygın görülen sebebi vücut içerisindeki iyotun eksikliğidir. İyot tiroidleri doğrudan etkileyen bir maddedir. Bu denli önemli olan bu maddenin eksikliği tiroid organın daha fazla çalışmasına sebep olacak bu da salgıyı doğrudan arttıracaktır. Genellikle bu salgı aracılığı ile başlayan guatr rahatsızlığı her geçen gün daha da ilerleyecek ve tedavi edilmediği müddetçe farklı sorunlara yol açacaktır. Fakat rahatsızlığın tek sebebi iyotta yaşanan eksiklik değildir.

Bunun yanı sıra bazı tiroid rahatsızlıkları da guatrı tetikleyebilmektedir. Bu hastalıklardan ilki hipertiroid rahatsızlığıdır. Grave diye de bilinen bu rahatsızlık tiroidlerin aşırı çalışması anlamına gelmektedir. Bu da salgının artmasına ve guatr oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Bunun yanı sıra hipotiroid yani Haşhimato rahatsızlığı da guatr nedenlerindedir. Bu rahatsızlıkta diğerinin tam terci olarak tiroidlerin çalışmama durumu mevcuttur. Bu sebeple bölgede bulunan bezler şişecek ve guatr oluşumu başlayacaktır. Daha birçok sebebe bağlı olarak oluşabilen ve temelde tiroidlerden kaynaklanan guatr tedavisi mümkün olan sorunlardandır.

 Guatr nasıl tespit edilir?

           Guatr kendisini belli başlı belirtiler ile gösterecektir. Boyunda şişmelere, yutma zorluğuna ve daha birçok soruna yol açan bu hastalığın tespiti için bazı testler yapılmalıdır. Guatr tedavisi için bu testlerin yapılması şarttır. Testlerden ilki ultrasondur. Boyun bölgesine uygulanan ultrason ile sorunun ne olduğu net bir şekilde ortaya konacak ve böylece guatr tedavisi için gerekli olan diğer adımlara geçilecektir. Bunun yanı sıra daha farklı testlerin yapılması da gerekebilmektedir. Kan testi buna en iyi örnektir. Kişiden kan örnekleri alınacak ve hormonların durumuna bakılarak tiroidlerin ne kadar çalıştığı net bir şekilde saptanacaktır. Bu sayede tiroidlerde oluşan aşırı çalışma ya da çalışmama durumu rahatlıkla tespit edilecektir. Tiroid taraması da guatr tespiti noktasında etkili olacaktır. Taramalar tiroidlerin büyüklüğüne net bir şekilde ortaya koyacaktır. Tüm bu testler doğrultusunda tiroidlerin ne durumda olduğu görülecek ve sorunu guatr olup olmadığı anlaşılacaktır.

 Guatr tedavisi

           Guatr tedavisi son derece çeşitlidir. Bu tedavilerden ilki ilaç tedavisidir. Guatr boyutu ilaçlar ile küçültülmeye çalışılacaktır. Bunun yanı sıra sorun ilaçlar ile çözülemeyecek seviyede ise tiroid alımı amacı ile cerrahi operasyon yapılması da mümkündür.

Guatr Tedavisi için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp