Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

göz kuruluğu tedavisi

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğu Tedavisi
5 (100%) 7 votes

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğu Ne Demektir?

Gözler normal olarak gözyaşları ile sürekli olarak yıkanmaktadır. Bu sayede gözün nemli ve rahat kalması sağlanmaktadır. Bazı zamanlarda gözyaşları yeterli miktarda üretilememektedir. Gözyaşının kalitesinin de bozulması gözün yeterince ıslanmamasına neden olmaktadır. Bu durum kuru göz olarak bilinmektedir ve halk arasında göz kuruluğu denilmektedir.

Gözlerde gözyaşının üretilmesi için iki farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden birincisi; devamlı olarak gözlerin ıslanmasını sağlayan sabit ve yavaş gözyaşı salınımıdır. İkicisi ise kirpik batması, ağlama, gözlere yabancı bir cismin kaçması, rüzgârla temas ve soğuk hava gibi durumlar ile sağlanan salgılamadır.

Hastanın bu duruma neden olan etkenlerden kaçınması gerekmektedir. Bunun için de hastalığı tam olarak bilmek ve hastalığın belirtilerini öğrenerek Göz Kuruluğu Tedavisi için erken teşhis imkânı sağlaması gerekmektedir. Aşağıda bu konuda gerekli olan bilgiler anlatılmıştır.

 Göz Kuruluğu Hastalığının Belirtileri

           Göz Kuruluğu Tedavisi için aşağıda verilen belirtilerin bilinmesi önem arz etmektedir. Bu belirtilerden herhangi biri yaşandığında, mutlaka bu durumun önemsenmesi ve tarafımıza başvuru yapılması tedavinin başarı oranını artırmaktadır. Göz kuruluğunun belirtileri şunlardır:

-Gözlerde yanma hissi

-Gözlerde batma hissi

-Gözlerin içinde ve çevresinde yapışkan olan bir akıntı

-Gözlerde kızarıklık

-Gözlerde yorgunluk hissi

-Gözlerde aşırı şekilde yaşarma

-Kontakt lens kullanımında rahatsızlık

-Göz Kuruluğu Tanısı

Kuru göz tanısı, yapılacak bazı testler sonucunda kısa sürede konulabilmektedir. Kesin tanı için ise gözyaşının üretimini ölçen bazı testler yapılmaktadır. Bu testler sonucunda Göz Kuruluğu Tedavisi için en uygun yöntem seçilir. Yapılan testler şunlardır:

 Gözyaşı Kırılma Zamanı

Boyar madde, alt göz kapağının içerisine damlatılır. Gözler birkaç kez açılıp kapandıktan sonra gözler hiç kapatılmadan 10 saniye beklenir. Bu 10 saniye öncesinde göz yüzeyinde kuru spotların oluşması göz kuruluğu tanısı ve Göz Kuruluğu Tedavisi için önemlidir. Test sonucuna göre tanı koyularak uygun tedavi yöntemi belirlenir.

 Schirmer Testi

Alt göz kapağının içerisine bir filtre kâğıdı yerleştirilmektedir. Bu kâğıt ile gözyaşının yeterli seviyede olup olmadığı değerlendirilerek tanı konur. Göz kuruluğu sorununun olmaması için gözyaşı seviyesinin en az 10 mm üzerinde olması gerekmektedir.

 Göz Kuruluğu Tedavisi

           Göz Kuruluğu Tedavisi, kişiye göre değişmektedir. Göz kuruluğu sorunu her kişide aynı şekilde ve aynı seviyede olmamaktadır. Bu nedenle tedavi yöntemi kişiye özel olarak belirlenmektedir. Gözyaşı için uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır:

 1 ) Göz Yaşı İlavesi

Eksik gözyaşının yerine koyulması için uygulanan tedavi yöntemidir. Suni olan gözyaşı damlaları, insanın kendi gözyaşına çok benzemektedir. Suni gözyaşları, gözü sulandırarak sürekli olarak nemli kalmasını sağlamaktadır. Günde bir ya da iki kez kullanılabilen suni gözyaşı, kişinin durumuna göre saatte birkaç kere kullanılabilmektedir.

 Mevcut Olan Gözyaşını Koruma

Gözlerin nemli olarak kalmasını sağlayan bir diğer yöntem de kişinin kendi gözyaşını koruma yöntemidir. Gözyaşı, gözden uygulanan bir kanal sistemi yolu ile buruna boşaltılmaktadır. Ağız da burun da bu nedenle akmaktadır. Kanalları geçici ya da kalıcı olarak tıkayan bu durum, hastanın kendi gözyaşını koruma süresini uzatacaktır.

 Diğer Yöntemler

Gözyaşı, diğer sıvılar gibi buharlaşma özelliğine sahiptir. Bu buharlaşmayı engellemek amacı ile ortamın nemli tutulması sağlanır. Cerrahi yöntem ile gözyaşı kanallarına bir tıkaç koyulmaktadır. Bu sayede mevcut olan gözyaşının göz yüzeyinde tutulması sağlanmaktadır. Birçok yerde bu tıkacın kayması ya da yer değiştirmesi gibi zorluklar meydana gelmektedir. Ancak kullanılan doktor kadrosu ve teknolojik donanımlar ile yaptığımız cerrahi müdahalelerde böyle bir sorun ile karşılaşılmamaktadır ve göz kuruluğu sorunu kısa sürede çözümlenmektedir.

Göz Kuruluğu için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp