Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

göz kuruluğu

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz Kuruluğu Nedir?
5 (100%) 8 votes

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz organında yaşanan sorunlar yalnızca görme eylemi ile ilgili değildir. Kişinin görmesini sağlayan ve hayat kalitesine doğrudan etki eden bu organda yaşanabilecek problemler son derece çeşitlidir. Kişinin yaşı arttıkça bu problemlerin görülme olasılığı da artmaktadır. Göz kuruluğu gözde oluşan görme sorunları dışındaki problemlerdendir. Göz içerisindeki gözyaşının miktarının azalması ve gözün kuruması temeline dayanan bu rahatsızlık birçok sebebe bağlı olarak oluşabilen yaygın göz problemlerindendir. Göz içerisindeki gözyaşının azalması göz kuruluğu dahil daha birçok probleme yol açabilmektedir.

Göz içerisinde bulunan yaşlar gözün yüzeyini temizlemekle görevlidir. Çevreden kaynaklı olarak oluşan tozları ve kirleri gideren gözyaşları gözün her daim nemli kalmasını sağlamaktadır. Kişi gözünü her kırptığında bu yaşlar gözün yüzeyini temizleyecek ve nemlendirecektir. Bu denli gerekli olan gözyaşının azalması ve gözün kendisine yetmemesi batmalara, kızarıklıklara ve kurumalara yol açacaktır. Gözyaşları kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki ağlama esnasında akan yoğun gözyaşlarıdır. Diğer ise gün içerisinde göz içinin nemlendirmekle görevli olan gözyaşlarıdır. Her iki gözyaşı çeşidinin de ayrı ayrı önemi bulunmaktadır. Özellikle sürekli olan gözyaşları son derece önemlidir ve azalması göz kuruluğu dahil birçok enfeksiyonun oluşma olasılığını arttıracaktır.

Göz kuruluğu neden oluşur?

Göz kuruluğu sorunu göz içerisindeki sürekli gözyaşlarının azalması ile ortaya çıkacaktır. Peki, gözyaşları neden azalmaktadır? Gözyaşlarının azalmasının başlıca sebebi sürekli olarak klimalı ortamlarda oturmaktır. Aynı durum kaloriferler ve sobalar içinde geçerlidir. Kişi sürekli olarak bu tarz yerlerde oturduğunda göz bu durumdan etkilenecek ve kurumaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra sürekli olarak televizyon ya da bilgisayar gibi elektronik aletlere bakmakta göz kuruluğu problemine yol açabilmektedir. Bu tarz sorunlar işi bilgisayar ile olan kişilerde oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Göz kuruluğu sorununa yol açan tek neden bunlar değildir. Tüm bunların yanı sıra yaşlılık ve kullanılan bazı ilaçlarda göz içerisinde kurumalar oluşmasına neden olabilmektedir. Bu noktada kişinin hangi sebepten dolayı bu problemi yaşadığı tespit edilmeli ve kuruluğun giderilmesi için doğru göz tedavisi uygulanmalıdır.

 Göz kuruluğu belirtileri nelerdir?

           Göz kuruluğu belli başlı nedenlere bağlı olarak oluşan yaygın bir göz sorunudur. Bu sorunun tespit edilebilmesi için belirtilerin hangi rahatsızlığı işaret ettiğinin bilinmesi gerekmektedir. Kişinin göz kuruluğu yaşayıp yaşamadığını anlaması için bu belirtilere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Göz kuruluğu belirtilerinden ilki göz içerisinde yaşanan yanma ve kızarıklıklardır. Aynı şekilde batma oluşması da mümkündür. Özellikle bilgisayar tarzı cihazlara bakıldığında oluşan ve artış gösteren batmalar göz kuruluğunu işaret edebilmektedir. Bunun yanı sıra görmede yaşana bulanıklık ve göz yüzeyinde yaşanan kaşıntılarda göz kuruluğu belirtilerindendir. Kişi bu belirtilerinden bir ya da birkaç tanesini görüyor ise mutlaka bir göz doktoruna danışmalı ve detaylı bir göz muayenesi olmalıdır.

 Göz kuruluğu tedavisi nasıl yapılır?

           Göz kuruluğu problemi kişi için oldukça zorlayıcı olan fakat tedavisi son derece pratik bir şekilde yapılabilen yaygın rahatsızlıklardandır. Bu tedavide amaç göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamaktır. Bu sebeple genellikle göz damlası kullanımı tavsiye edilmektedir. Doktor tarafından önerilen göz damlaları kullanıldığında yaşanan kuruluk problemleri giderilmiş olacaktır. Fakat göz kuruluğunun bir daha oluşmaması için kaynaklandığı sebebe dikkat edilmeli ve bilgisayar kullanımı dahil gözü yoran uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bunların yanı sıra göz kuruluğu çok ileri seviyedeyse ve gözyaşı oranı her geçen gün daha da azalıyorsa cerrahi müdahalede bulunulması gerekebilmektedir. Bu sebeple tedaviye başlanmadan önce gözyaşı testi yapılmalı ve kişinin gözyaşı miktarı ölçülmelidir.

Göz Kuruluğu için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp