Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Normal durumlarda insanların göz kapakları gözün dış kısmında yer alır ve açıldığı zaman göz bebeğinin tam olarak görülmesini sağlar. Ancak doğuştan ya da farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilen göz kapağı düşüklüğü pek çok kişi için estetik anlamında bir sorunmuş gibi görülebilmektedir. Lakin gerçekte sinir ve beyin kanallarını etkileyebilecek tarzda önemli bir hastalık da olabiliyor. Bu durumun ortaya çıkması sonrasında üst göz kapağı aşağıya doğru yer değiştirecektir. Genel olarak belirli bir yaştan sonra kendini gösteren göz kapağı düşüklüğü oldukça nadir durumlarda göz kasları ve sinir hastalıklarının da belirtisi olabilmektedir. Kimi göz hastalıklarında gözün hareketleri ile birlikte göz kapağındaki hareketlerde de bozulmalar meydana gelecektir.

Böylesi durumlarda ise kişilerin göz kapaklarını açması oldukça zor bir hale gelebilir. Göz kapağı düşüklüğünün ortaya çıkmasına neden olan hastalıkların içerisinde ise gravis hastalığı oldukça büyük bir öneme sahip. Gravis hastalığı ile birlikte kişilerin göz kapakları her geçen gün düşmeye başlayacak, ayrıca da çift görme sorunu kendini gösterecektir. Çoğunlukla medikal tedavi ile ortadan kaldırılabilen bu durumda nadir şekilde cerrahi tedavi de kullanılabilmektedir. İnsanların göz kapaklarını kaldırmalarını sağlayan sinire 3. sinir adı verilmektedir. Meydana gelen göz kapağı düşüklüğü ile birlikte aynı zamanda göz hareketleri bozuklukları kendini gösterecektir. Hipertansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar bu durumun ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerin başında yer almaktadır.

Yetişkinlerde görülen göz kapağı düşüklüğü sorunundaki temel nedenlerin başında ise kasın deriye yapıştığı kısmının ayrılması ya da uzaması gelmektedir. Kasın deriden destek aldığı noktanın ayrılmasındaki temel etken ise gözyaşı birikintisidir. Bununla birlikte uzun süreli travmalar, protez ya da lens kullanımı sonrasında da göz kapağı düşme sorunu kendini gösterir. Göz kapağında tümör, ödem ya da enfeksiyon oluşumu sonrasında ise göz kapağı hareket etmekte zorlanmaya başlar. Kimi zaman ise göz kapağının düşmesi doğuştan kendini göstermektedir. Bunun sebebi ise gözün doğuştan küçük olması ya da hiç olmamasıdır. Bu durumda göz kapağı düşük gibi görülür.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi

Kişilerin kendilerinde göz kapağı düşüklüğü sorunun ortaya çıktığını görmesi sonrasında öncelikli olarak bunun sebeplerinin doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü yapılacak olan tek bir yanlış tedavi sonrasında göz kapağındaki düşüklük tedavi edilemeyeceği gibi çok daha ciddi sorunlar kendini gösterebilecektir. Bunları engellemek adına mutlaka konusunda uzman doktorlar ile iletişime geçilmelidir. Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi için ilk olarak ayrıntılı bir göz muayenesi yapılmaktadır. Bu muayene esnasında hastalığın öyküsü, göz kapağı ölçümleri gibi birbirinden farklı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Kimi zaman doktor bu işlemlerin yanı sıra hastanın eski resimlerini de inceler ve bu sayede göz kapağında meydana gelen düşmenin dönüşüm dengesini de belirlemiş olur.

Teşhisin konulmasının sonrasında ise göz kapağı düşüklüğü için tedavi işlemlerinin yapılmasına başlanmaktadır. Travma sonrasında bir düşüklük meydana gelmişse bunun için ilk olarak 6 ayın beklenmesi gerekecektir. 6 ay sonrasında ise tedavi işlemlerine başlanır. Sinir felcinden ötürü göz kapağında düşme meydana gelmişse göz kapağının derisinin altına yerleştirilecek olan silikon bantlar ile kapak alın kasına asılacaktır. İşlem sonrasında kaşlar kaldırılır ve gözler açılır. Cerrahi uygulama ile bu sorun giderilmek istendiği zaman ise operasyon esnasında göz kapağının kalkmasına yardımcı olan kas kısaltılacaktır. Sonrasında ise göz kapağı yukarıya doğru kaldırılmaya başlanacaktır. Tedavi süreci sonrasında doktor tarafından belirtilen detaylara dikkat edilmesi sonrasında ise var olan bu sorun başarılı bir şekilde giderilmiş olacaktır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Detaylı Bilgi için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>