Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

Genital Siğiller

Genital Siğiller

Genital Siğiller
5 (100%) 7 votes

Genital Siğiller

Siğil genellikle ellerde ya da ayaklarda çıkan ufak yapılardır. Sert dokulu, pürüzlü ve çıkıntı şeklinde duran bu siğiller yalnızca ellerde çıkan bir yapı değildir. Bunun yanı sıra genital bölgede görülmesi de mümkündür. Genital siğiller adı verilen bu rahatsızlık hem kadın hem de erkek genital bölgesinde görülebilmektedir. Çoğu kişide görülen bu siğil sorunu bir bakteri sebebi ile değil virüs sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu virüsü ellerde de siğil oluşumu yapan virüslerdendir. Hpv denilen siğil virüsü bulaşıcıdır ve genital siğilleri olan kişi korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girerse karşı tarafa da bulaşacaktır. Dokunma yolu ile kolaylıkla bulaşan ve kişinin bağışıklık sistemi çökük ise kendisini kolaylıkla gösteren bu siğiller tekli değil çoklu olacak şekilde görülmektedir ve bu sayı her geçen gün daha da artmaktadır. Genital siğiller tedavi edilmediğinde çoğalma riskleri bulunduğundan mutlaka tedavi edilmelidir.

Genital siğiller neden olur?

Genital siğiller cinsel yolla kolayca bulaşan ve karşı tarafa geçtiğinde kendisini kısa sürede gösteren rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlığın karşı tarafta kendisini göstermesi 1 ayı bulabilmektedir. Daha çok bağışıklık sistemi çöktüğünde ortaya çıkacaktır. Peki, genital siğiller neden olur? Genital siğiller pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilmektedir. Bu sebeplerden ilki hpv virüsüdür. Bir insanda siğil çıkabilmesi için bu virüsün bulunması şarttır. Virüs genellikle aynı virüsü taşıyan insanlara dokunulması sonucu bulaşmaktadır. Siğil problemi olan biriyle cinsel ilişkiye girildiğinde, onunla aynı eşyalar kullanıldığında ve doğrudan temas kurulduğunda bulaşacak ve böylece eller, ayaklar hatta genital bölgede ortaya çıkacaktır. Bu sebeple siğil sorunu olan kişilerle yakın temastan uzak durulmalı ve problem çözülene kadar aynı eşyalar dahi kullanılmamalıdır.

 Genital siğillerin belirtileri

Genital siğillerin oluşumunun en net belirtisi cilt yüzeyinde görülen kabarmalar ve şişliklerdir. Sert olan ve tedavi edilmediği sürece çoğalma ihtimali bulunan genital siğiller çıkarken kendisini belli edecektir. Kaşıntı ve genital bölgede yaşanan yanmalar genital siğillerin en net belirtilerindendir. Bunun yanı sıra siğillerin durumuna bağlı olarak kanama oluşması da mümkündür. Bu ve bunun gibi genital siğil problemleri görüldüğünde bir uzmana başvurulmalı ve siğiller çoğalmadan problemin önüne geçilmelidir. Birçok kişi sayısı 1 ya da 2 tane olan siğilleri önemsememekte ve tedavi için harekete geçmemektedir. Fakat siğillerin kısa süre içerisinde çoğalma ihtimali unutulmamalı ve mümkünse alanında uzman olan bir hekimden yardım alınmalıdır.

 Genital siğiller nasıl tedavi edilir?

Genital siğil problemi acilen tedavi edilmesi gereken bulaşıcı hastalıklardandır. Hastalığın kendisinde var olduğunu düşünen kadın ver erkeklerin vakit kaybetmeden tedavi için harekete geçmeleri gerekmektedir. Genital siğiller tedavi edilmediğinde ortaya pek çok farklı sorun çıkabilmektedir. Bu sorunlardan ilki siğil problemine sahip olan kişi için geçerlidir. Siğiller tedavi edilmediği müddetçe artarak devam edecek ve bazı durumlarda genital organın tamamına yayılacaktır. Ayrıca tedavisi yapılamayan siğillerin başkalarına bulaşma ihtimalide son derece yüksektir. Bu sebeple mutlaka prezervatifler ile korunulmalı ve mümkünse tedavi olmadan cinsel ilişkiye girilmemelidir. Genital siğiller farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemlerden ilki krem ve ilaç tedavisidir.

Siğiller üzerine uygulanan kremler onların çoğalmasını önleyecek ve azalarak yok olmalarına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra daha farklı teknikleri içeren tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bunlara en iyi örnek krioterapi ya da lazer tedavisidir. Bu tarz tedavilerde siğillerin yok edilmesini sağlayacak ve orada var olan virüslü hücreleri yok edecektir. Bu doğrultuda yapılan tedaviler krem ve ilaç tedavisine oranla çok daha kısa sürede yapılabilmektedir. Bu sayede kişi normal düzenine dönecek ve genital siğillerinden kurtulmuş olacaktır.

Genital Siğiller için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp