Erken Boşalma

Erken Boşalma

Erken boşalma cinsel birleşmenin başlamasından itibaren boşalmanın geciktirilememesidir. Normal boşalma süresi yaklaşık üç dakikadır. Bu rahatsızlıkta boşalma birleşmeden önce veya birleşme olduktan yaklaşık 1 dakika içerisinde olur. 18-70 yaş arasındaki erkeklerin % 22,7′sini etkileyen yaygın bir hastalıktır. Hem erkek hem de bayanda stres, moral bozukluğu ve cinsel ilişkiden kaçınma gibi oldukça olumsuz sonuçlara sebep olabilir.

Erken boşalmayı sürekli var olan veya sonradan ortaya çıkan hastalık olarak ikiye ayırmak mümkündür. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma problemine psikolojik sebepler, prostat iltihabı ve hormonal bozukluklar sebep olabilir.


Erken Boşalma Tedavisi: İlaçla tedaviler ve diğer yöntemler olarak ikiye ayrılır.

Erken Boşalmanın İlaçla Tedavisi
Erken boşalma tedavisi için en çok kullanılan yöntem depresyon vb durumlarda kullanılan ilaçlardır . Bu ilaçların boşalmayı geciktirici etkilerinden faydalanılmaktadır. Bu ilaçlar genelde hergün kullanılırlar tedavide etkilidirler fakat Yorgunluk,dikkatsizlik ,uykusuzluk vs gibi yan etkiler görülebilir.
Yeni geliştirilen bir molekül olan “dapoksetin” diğer ilaçlardan farklı olarak hergün yerine ilişkiden 1-3 saat önce kullanılmakta, her gün kullanım zorunluluğunun olmaması yan etkilerin daha az görülmesi hasta memnuniyetini oldukça artırmaktadır.

Erken boşalma tedavisinde diğer bir yöntem lokal anestezik krem ve spreylerin kullanımıdır.
İlişki öncesi penise uygulanan krem, jel veya spreyler duyu kaybı oluşturarak boşalmayı geciktirmektedir.ilişkiye girmeden önce penis yıkanmalıdır çünkü eştede duyu kaybı oluşturabilir.

Erken Boşalma Sorununa Karşı Davranışsal Tedaviler
Bu metod da hastalara cinsel ilişki sırasında erken boşalmayı geciktirecek bazı manevralar öğretilir.. Bunlar “dur-başla” ve “sıkma” teknikleridir.

“Dur Başla Tekniği” eğitim gerektiren bir tekniktir. Ürolog veya cinsel terapist tarafından eğitim verilmelidir.
“Sıkma Tekniği” ilişki sırasında boşalma hissedildiğinde ilişkinin durdurularak penis uç kısmının boşalma hissi geçene kadar sıkılması ve bu sayede boşalmanın geciktirilmesidir.

Erken Boşalma Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>