Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

diş neden sararır

Diş Sararması Neden Olur

Diş Sararması Neden Olur
5 (100%) 8 votes

Kişinin oral bölgesinde bulunan dişler, gerek günlük hayattaki dikkatsizliklerden, gerekse genetik ve fizyolojik nedenlerden dolayı geçici ya da kalıcı olarak sararmaktadır.Diş sararması her 5 kişiden 1’inde yüksek ölçekli olarak görülmektedir. Tedavisi evde doğal yöntemlerle olabilirken bazı üst seviye diş sararma vakalarında uzman hekim gözetiminde lazer ve jel yardımı ile tedavileri mevcuttur.

Dişler Neden Sararır?

Dişler, zaman içerisinde hasara uğrayan, hassas yapılardır. İç kısmı sağlam bir yapıya sahip olsa da diş minesinde oluşan incelmeler ve kırılmalar, diş sararması sorununun ilk dereceden nedeni olarak görülmektedir.

           1- Çay tiryakiliği: Ülkemizde sudan sonra en fazla tüketilen çay, aşırı kullanımları neticesinde dişlerde belirgin ölçülerde sararmaya neden olmaktadır. Çayın içinde etkin olarak bulunan tein maddesi ve buna ilave olarak tein maddesin asidik yapısı zaman içerisinde diş minelerinin zayıflamasına yol açmaktadır.

           2- Aşırı antibiyotik kullanımı: Fiziksel travmalar ve geçirilen ağır ameliyatlardan sonra kullanılan aşırı antibiyotik, diş sararması rahatsızlığına doğrudan etki etmektedir. Antibiyotik ilaçlarının içindeki yoğun kimyasal, söz konusu hastalıklara iyi gelse de dişlerde incelmeye, sararmaya ve kırılmaya yol açabilmektedir.

           3- Sigara kullanımı: Fazlaca tüketilen sigaranın yan etkilerinden biri de diş sararması olarak gözlemlenmiştir. Dumanın etkisine yoğun olarak maruz kalan dişlerde gözle görülür biçimde yoğunlukla dişler beyazlıklarını yitirmekte; bazen sarı bazen kahverengi tortular halinde ağız içinde birikmektedir.

           4- Öksürük şurupları: Günlük hayatta kullanılan birçok ilaç direkt olarak diş sararması etkisi yaratsa da öksürük şurupları içerdiği yoğun şeker nedeniyle buna doğrudan etki eder. Yine aynı şekilde içinde yoğun miktarda şeker ve glikoz bulunan her gıda (çikolata, kola vb) diş sağlığını tehdit eden günlük faktörlerdir.

           5- Yaşlanmaya bağlı kronik nedenler: Yaşlanmayla birlikte çeşitli organlar ve uzuvlar tam randımanlı çalışmamaya başlar. Bununla birlikte damaklarda çeşitli kanamalar, diş minesinde büyük miktarda incelme, kendini diş ağrısı ve dişlerde sararma olarak göstermektedir.

           6- Genetik faktörler: Genetik etkenler kimi zaman belli başlı vücut organizmalarını daha güçlü ya da daha zayıf kılmaktadır. Diş minelerinin kalınlığı ve sağlamlığı da kalıtımsal olarak kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

           7- Kemoterapi ya da uzun soluklu tedaviler: Hayati risk taşıyan hastalarda uygulanan kemoterapi ve uzun ölçekli tedaviler yan etkilerine bakılmaksızın hayata geçirilir. Bu nedenle diğer büyük sonuçların çözüm yolunda diş sararması basit bir yan etki olarak görülmektedir.

           8- Tüketilen bazı doğal gıdalar: Dişlerde bazen sararmadan önce renk yitimi ya da inatçı lekeler gözlemlenebilir. Tamamen yararlı olan safran ve vişne gibi doğal gıdalar da diş minesi üzerinde ne kadar fırçalanırsa fırçalansın asla çıkmayan inatçı lekeler doğurabilir. İnatçı lekeler çıkması suretinde diş sararması kalabilmektedir.

Diş Sararması Yaşamamak İçin Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Yeme içme alışkanlığının değiştirilmesi, kimi durumlarda düzenlenmesi gerekmektedir. Şeker yoğunluklu beslenmek, diğer birçok organa ve uzva temas ettiği gibi en hassas yapılardan biri olan dişlerin sağlığını da tehdit edebilmektedir.

Bunun yanı sıra evde birtakım sebzelerin diş üzerine sürülmesi ya da kaynatılarak içilmesi dişleri sararmaktan alıkoyduğu gibi sararmış dişleri de yeniden eski beyazlığına kavuşturabilmektedir. Özellikle karbonat, zeytinyağı, limon gibi sebzelerin ve doğal ürünlerin birbirine karıştırılması ya da kaynatılması dişlerde doğal beyazlıklar oluşturmaktadır.

Diş Sararması Tedavisi

Dişler menfi durumlarda sararabildiği gibi bazı iyileştirmeler ve düzeltmelerle de eski sağlıklarına geri döndürülebilirler. Bunun için doğal beslenmeye dikkat etmek birinci faktördür. Bazı akut seviyelerde diş sararmasının tedavileri ise ilgili sağlık kurumlarında lazer tedavisi ile gerçekleşmektedir.

Diş Sararması Tedavisi için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp