Diş İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişler hiç şüphesiz ki insan vücudunun en sağlam bölümlerinden bir tanesi. Ancak kimi zaman farklı sebeplerden ötürü dişlerde kırılmalar ve eksilmeler meydana gelebiliyor. Kimileri için oluşan bu eksilme herhangi bir soruna neden olmuyor. Lakin ilerleyen dönemlerde takma diş takmak yerine destekli protez dişlere sahip olmak isteyen insanların büyük bir kısmı bu konuda nasıl bir çalışma yapılabileceği konusunda araştırmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların sonrasında ise karşılarına diş implant çıkıyor. Herhangi bir sebepten dolayı eksilmiş olan dişlerin yerine kişilerin çene kemiklerine yerleştirilecek titanyum vidalar sayesinde artık insanlar eksik dişlerinin yerine oldukça kalıcı bir yöntemle hazırlanmış olan bu vidaları kullanabiliyorlar.

Yurtdışında uzun bir süredir kullanılmaya devam eden diş implant, son dönemlerde Türkiye’de de kullanılmaya başlandı. Öyle ki birbirinden farklı diş tedavi merkezleri tarafından kişilere sunulan diş implantları ile birlikte insanlar artık eksik dişlerini en etkili yöntemlerden bir tanesi ile tamamlamış oluyorlar. Diş implantı yalnızca tek diş eksikliğinde yapılmıyor. Bununla birlikte çoklu diş eksikliği ya da kişilerin ağızlarında hiç diş olmadığı durumlarda da sıklıkla kullanılan yöntemlerden bir tanesi olarak da biliniyor. Bilinenin aksine implant tedavisi için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmakta. Bunların başında ise implantın yapılacağı çenenin yeterli kalınlığa ve yüksekliğe sahip olması gelmekte.

Diş İmplant Nasıl Uygulanır?

Kişilerin çene bölgeleri istenilen kalınlık ya da yükseklikte değilse diş implant işlemi için öncelikli olarak bu bölge için birbirinden farklı işlemlerin uygulanması gerekmektedir. Bu uygulamalar sayesinde çene bölgesi işlem için hazır bir hale gelecektir. İmplant tedavisi için herhangi bir üst yaş sınırlaması bulunmaz. Lakin gelişimini tamamlamamış olan çocuklar ve gençler için doktorlar implant tedavisini önermezler. Bunun nedeni ise ilerleyen dönemlerde oturacak olan çene yapısına yapılacak olan böylesine ciddi bir müdahale sonrasında farklı sorunların ortaya çıkabileceğidir. Kişi bu tedavi için gerekli şartlara sahipse gerekli olan tedaviye hemen başlanacaktır. Hastaya lokal anestezi ile yapılacak bu işlem esnasında herhangi bir acı hissi ortaya çıkmayacaktır. Ancak hastanın isteğine bağlı olarak genel anestezi de yapılabilmektedir.

Diş İmplant Sonrası İyileşme Süreci

Anestezi sonrasında diş implant tedavisinin yapılmasından sonraki ilk gün çok az miktarda ağrı meydana gelebilir. Bu son derece normal bir durumdur ve doktor tarafından verilecek ağrı kesici sayesinde ağrı ortadan kaldırılmış olacaktır. Operasyonun gerçekleştirilmesi sonrasında implantın iyi bir şekilde çene kemiğine bağlanması 3 ay sürmektedir. Dolayısıyla implant üzerine protez uygulanacağı zaman 3 aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir. İnsanların büyük bir kısmının yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi implantlarına gerekli olan bakımı göstermemesi. Ancak doğal dişler ile birlikte implantlara gerekli olan özenin gösterilmesi, implantların ömrünü ciddi anlamda arttırmaktadır. Dolayısıyla doktor operasyon sonrasında nasıl bir tedavi yapılması gerektiğini hastaya öğretecek ve her 3 ayda bir kontrollere gelmesini isteyecektir.

İnsanların diş implant konusunda dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerin başında doğru yerler ile iletişime geçmesi geliyor. Çünkü bu operasyonlarda ödenen fiyat bazı durumlarda yükselmektedir. Dolayısıyla yapılacak yanlış seçimler sonrasında diş implantı çeneye tam olarak oturmayacak ve kişilerin tekrardan aynı tedaviyi yaptırması gerekmektedir. Birçok kişi diş implantı söz konusu olduğu zaman öncelikli olarak fiyatına bakmaktadır. Halbuki fiyattan önce dikkat edilmesi gereken şey tedaviyi yapacak olan ekibin bu konudaki tecrübesi ve yapmış olduğu çalışmalardır. Uzun süreler boyunca kullanılacak olan diş implantları ne kadar kaliteli bir şekilde yapılırsa ve hijyenine özen gösterilirse o denli uzun süre kullanılabilecektir.

Diş İmplant Uygulamaları Hakkında Merak Ettikleriniz için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>