Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi Hakkında Merak Ettikleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin!

Diş Teli Tedavisi

Dişler insanoğlunun en önemli organlarından birisidir. Aynı zamanda estetik olarak da büyük öneme sahiptir. Güzel bir gülüşe sahip olmayı kim istemez ki? Ayrıca düzensiz ve çapraşık gelişen dişler hem parçalama fonksiyonlarını yeterince yerine getiremez, hem de, mekanik temizliği tam olarak yapılamadığı için çürümelere daha açık hale gelecektir. Yani diş teli tedavisinin estetik boyutuyla birlikte tıbbi boyutu da önem arz etmektedir.

Diş Teli Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Diş teli tedavisi her yaştan bireye uygulanabilmekle birlikte, çene ortodontisinden kaynaklanan bozuklukların tedavisi ileri yaşlarda mümkün değildir. Çene konumu bozuklukları, gelişme döneminde tedavi edilmesi gereken sorunlardır.

Diş teli tedavisi, prensip olarak, gelişmekte olan dişlerin takılacak telin izin vereceği şekilde sıralanmasını sağlamaya yönelik bir tedavidir. Diş telleri dişleri bir arada tutup, diş etinin bu sıralamaya göre şekillenmesini sağlar ve dişler düz bir görünüm alır. Çok büyük sorunlar yoksa herhangi bir cerrahi müdahale söz konusu olmayacaktır. Hekimin yapacağı planlamaya göre safhaları olan tedaviye herhangi bir zaman başlanabilir.

Diş teli tedavisi, kısa vadeli bir tedavi biçimi değildir. Sorunun boyutuna göre, 1.5 – 3 yıl arasında değişen süreçleri kapsayabilir. Çene konumu bozuklukları da söz konusuysa tedavi mutlak suretle uzun sürecektir. Genç yaşta uygulanması daha doğru olan tedavi, hekimin önerisi doğrultusunda herhangi bir yaşta da pekala uygulanabilir.

Diş Teli Tedavisi Risk Oluşturur Mu?

Diş teli tedavisi, kullanılan araçlar bakımından risk barındırmaz. Teller sağlığa zararsız materyalden üretilmiş olduğundan, hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak takıldıkları ilk dönemlerde, dişlerin hizaya girmesi için baskı uygulayacağından az bir miktar sızlamaya neden olabilmektedir, ki bu ağrı ve sızılar geçicidir.

Diş teli takmaya başladıktan sonra dişlerin mekanik temizliğine biraz daha dikkat etmek gerekir. Her ne kadar anti bakteriyel ürünler olsalar da, diş tellerinin kenarlarında birikecek yiyecek artıkları çürümelere sebep olabilmekte olduğundan, daha iyi bir mekanik temizlik şarttır.

Diş tedavilerinde ulaşılan teknolojiler artık oldukça kolay ve etkili yöntemlerdir. Örneğin, diş teli takması gereken, ancak görünümü nedeniyle bunu tercih etmeyen kişiler için geliştirilen porselen aparatlar ve şeffaf diş telleri günümüzde sıkça başvurulan yöntemlerdendir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>