Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

dış hemoroid

Dış Hemoroid

Dış Hemoroid
5 (100%) 7 votes

Dış Hemoroid

Hemoroid basur olarak bilinir. Makat ile kalın bağırsağın son bölümü içerisinde bulunan kan damarlarının aşırı bir şekilde genişlemesi ve şişmesi ile beraber makattan dışarıya doğru çıkması durumuna basur hastalığı ya da hemoroid denilmektedir. Hemoroid dış hemoroid ve iç hemoroid olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu da yerleşim yerine göre belirlenmektedir.

Anüsün dışında olan dış hemoroid dokusu, cildin altında olan ve bazı durumlarda da görünmeyen damarsal bir dokudur. Dış basurun boyutları hastadan hastaya değişmektedir. Yumurta büyüklüğünde bir dış hemoroid olabileceği gibi çok küçük ebatlarda da olabilmektedir.

Kişinin makatındaki basur genlerinin sarkması ve bağırsak duvarında bir zayıflama olması nedeni ile dış hemoroid görülmektedir. Genel olarak bir rahatsızlığı bulunmasa da estetik açıdan verdiği rahatsızlık ve cinselilişki esnasında verdiği rahatsızlık nedeni ile kişiler psikoloji olarak etkilenmektedir.

Hastada kanama ve başka türlü rahatsızlıklar görülürse mutlaka dış hemoroid dışında bir sorun olduğu anlaşılır. İç basur kadar rahatsızlık vermeyen dış hemoroid, lavabo ihtiyacı esnasında kişinin eline gelmesi nedeni ile rahatsızlık vermektedir. Dış hemoroidin nedenleri aşağıda anlatılmıştır.

 DIŞ HEMOROİD NEDENLERİ NELERDİR?

Birçok kişinin başına gelebilen dış hemoroid sorununun kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak kişilerin ayakta çok sık durması ve bununda makata basınç yapması nedeni ile hacimde kan dolması meydana gelmektedir. Bu da hastalığın oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

Dış hemoroidin bir diğer nedeni de beslenme alışkanlığıdır. Endüstrinin gelişmesi ile beraber, kişilerin beslenme alışkanlıkları da değişmeye başlamıştır. Lifli yiyeceklerin de azalması nedeni ile kişinin bunu sindirmesi zorlaşmakta ve en az 30 bardak su içinde sindirilecek kadar bir durum meydana gelmektedir. Bu durumda dışkının yapılmasını zorlaştırmaktadır.

Dışkı yapmakta zorlanılınca, makat bölgesine baskı yapıldığı için dış hemoroid sorunu da kendini göstermeye başlamaktadır. Lifli besinlerin kullanılmamış olması dış hemoroid hastalığını tetiklemektedir. Hastalığın diğer nedenleri ise şunlardır:

Kronik kabızlık

Yaş

İshal

Genetik nedenler

Dışkı için makatı zorlama

Dışkı yapabilmek için ilaç kullanma

Ağır yük kaldırma

Lavaboda çok fazla oturma

Uzun süre oturma

Ağır egzersizler

Dış hemoroid sorunu direk olarak kendini bu nedenlerden dolayı göstermektedir. Hastalarımıza bu konuda geniş bilgiler vererek hastalığın tedavi sürecini anlatıyoruz. Ancak hastalığın yeniden tekrarlanmaması için hastamızın dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu konuda hastamıza geniş bilgiler de veriyoruz. Dış hemoroid hastalığının belirtileri, hastalığın erken teşhisi için çok önemli bir yere sahiptir. Görsel olarak direk fark edilen dış hemoroidi bazı kişiler fark edemeyebilir. Bu kişilerin de anlayabilmesi için ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

Sızlama

Ağrı

Sancı

Makatta şişlik

Anal bölgede kaşıntı

İç çamaşırda akıntı ve kan

Hastamız bu şikayetleri ile bize geldiğinde ilk olarak klinik muayeneden geçirilir ve gerekli olan araştırmalar yapılır. Hastalığın boyutu belirlenerek buna göre en uygun tedavi yöntemi seçilir. Dış basurda genelde kortizon ilaçları önerilir ancak hastalığın kesin olarak tedavi edilebilmesi için cerrahi operasyon gerekmektedir.

Alanında uzman olan ekiplerimiz tarafından yapılan cerrahi operasyonlarda varisleşmiş olan damar bütününe müdahale edilir ve tamamı alınır. Kesilerek çıkartılan kısım atılarak kalan kısım dikilir. Eskiden açık ameliyat metotları kullanılırken geliştirdiğimiz sistemlerimiz ile kapalı ameliyat tekniğini uyguluyoruz.

Uygulama sonrasında basur bölgesinin tam olarak iyileşmesi 2 haftayı bulmaktadır. Ameliyat sonrasında hafif ağrı ve kanamalar normal bir durumdur. Bunun en az seviyede olması için ağrı kesici ve kanamayı engelleyen ilaç tedavileri uygulayarak hastanın iyileşme sürecini en rahat şekilde geçirmesi için çalışıyoruz.

Dış Hemoroid için sizi arıyalım formunu doldurunuz!

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp