Diş çekimi Günümüzde tıpta ve dişhekimliğindeki modern gelişmelere diş çekimi endikasyonu olduksa sınırlanmıştır. Bu yüzden ancak çürük yada travma

nedeniyle fazlasıyla zarara uğramış, cerrahi yada konservatif tedavi yöntemleri ile kurtarılması imkansız görülen ve ağızda bırakılması organizma için zararlı olan dişlerde çekim endikedir.

Bu endikasyona patalojik endikasyon denir. Bazı ortodontik vakaların düzeltilmesinde çıkarılması diğer dişlerin durumu için yararlı olan dişlerin çekilmesi endikedir. Buna ortodontik endikasyon denir.
Protezlerin uygulanmasını kesinlikle engelleyen yada ağızda bırakılmasında bir yarar beklenmeyen dişlerde de çekim endikedir. Buna protetik endikasyon denir.

 

Diş çekimi kontrendikasyonları:
Hemorajik diatezler: Hemofili, pernisyöz anemi, thrombositopati,thrombopeni,sarılık gibi kanın pıhtılaşmasına yada kanama zamanlarının yüksek olduğu hastalıklarda diş çekimi kontrendikedir . Eğer diş çekimi kaçınılmaz ise uzamanlar tarafından hasta kontrol altına alınır ve gerekli ilaçlar kullanıldıktan sonra çekim yapılır.

Akut iltihaplar : Akut iltihaplar genellikle doku direncinin düşük ve etken virulansının yüksek olduğu durumlarda görülür .Diş çekimi ile doku direncinin azalması akut iltihabın daha kolay yayılmasını sağlar. Ayrıca akut iltihaplı bir bölgeye lokal anestezi yapılması kontrendikedir. Bu nedenle diş çekimi öncesi hastalarda antibiotik tedavisine başlanması uygundur.
Yara iyleşmesinin geç olduğu hastalıklar : Şeker hastalığı gibi yara iyileşmesini geciktiren hastalıklarda hasta kontrol altına alındıktan sonra çekim yapılmalıdır.

Işınlanmış çeneler : Özellikle malign tümörlerde uygulanan ışın tedavisi dokuların direncinin zayıflamasına ve enfeksiyonun kolayca yayılmasına yol açacağından ışın tedavisi sırasında diş çekimi kontrendikedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>