Beyazlatma Kalıcımıdır?

 Diş Beyazlatma Kalıcı Mıdır?

Eğer bir hastamıza diş beyazlatma işlemi uyguladıysak, hastamızın ileriki yaşamında dişlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Zaten diş beyazlatma işlemi yaptırmanıza sebep olmuş tüm olumsuz davranışlardan kaçınmalısınız. Kırmızı şarap yerine beyaz şarabı tercih edebilirsiniz. Vişne suyu yerine kayısı suyu tercih edilebilir. Bunların dışında mutlaka çay kahve alışkanlığınızı azaltmanız gerekiyor. Ya da hemen ardından dişlerimizi fırçalamalıyız. Açıkcası kahve veya çayı lavaboya döktüğümüzde bile üzerine su dökmeden temizlenmemektedir. Dişlerimiz lavabomuzdan daha hassas bir yapı olduğuna göre ve pek kimse kahve içtikten sonra dişlerini fırçalamadığı veya suyla çalkalamadığı için zaman içinde dişlerimizde renklenmeler başlıyor..

Diş Beyazlatma İçin Önerilenler?

Bunların dışında düzenli ağız bakımı çok önemli, sabah ve akşam mutlaka dişlerimizi en az 2 kez 3er dakika fırçalamalıyız. Eğer hasta diş beyazlatma işleminden sonra dişlerine dikkat ederse, bu beyazlığın geçmesi 2 veya 2.5 sene sürmektedir. Eğer diş beyazlatma işlemi düşünüyorsanız mutlaka bir hekime danışmalısınız. Piyasada varolan ve hastaların kendi satın aldığı, eczanelerde satılan diş beyazlatma ajanları ve hekimin kullandığı diş beyazlatma ajanları sadece mine’de etkilidir. (mine; dişi en üstten saran tabakadır.) Eğer minenin altında bulunan, dentin denilen ve sinirlere çok yakın ve hassas olan tabakaya diş beyazlatma ajanı uygularsanız, çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

Bu tabaka hastanın dişi aşındığı zaman ortaya çıkabilir, yani hastanın dişinde mine olmayabilir. Hastalar mine ve dentin yapısının tanıyamayabilirler ve eczanelerden aldıkları diş beyazlatma ajanlarını uyguladıklarında çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde diş beyazlatma işlemi bir hekim tarafından yapılsa da hi ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Bu tür sorunlar yaşayan hastaların diş beyazlatma tedavi süreci kanal tedavisine kadar gidebilir.

Diş Beyazlatma İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer dişlerde renklenme olmuşsa, bunu hasta kendine zarar vermeden çıkaramaz. Hastalar ancak bir renklenme riskini ortadan kaldırabilir;

  • Dişlerinizi çok güzel fırçalayarak,
  • Kafeinli içecekler tüketmeyerek,
  • Sigara vb. tütün mamül kullanmayarak,
  • Aşırı klor, flor vb. içme suyunda bulunan çözeltilerden uzak durarak sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Renklenme oluştuktan sonra ancak bir profesyonel gözetiminde diş beyazlatma tedavisine başlanmalıdır.

Diş Beyazlatma İşlemi Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>