Diş Beyazlatma Bleaching

 Diş Beyazlatma Bleaching

Gelişen teknoloji ile diş beyazlatmak artık çok daha kolay. Bleaching yöntemi ile diş minelerine zarar vermeden oldukça hızlı Bu diş beyazlatma bleaching yöntemi; diş hekimi tarafından hijyenik diş polikliniğinde ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Bleaching yöntemi hidrojen peroksitin ısı yada ışık ile aktive edilemesi temeline dayanır. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.

Diş Polikliniğinde Diş Beyazlatmanın (Office Bleaching) Avantajları

 

  • Bir saatlik tek seans sonrası ortalama 8 -12 ton beyazlama
  • İşlem sonrası hassasiyet hissi çok düşüktür
  • Elde edilen renk uzun süre korunur
  • Dişhekimi tarafından uygulandığından ağız dokularının korunması
  • Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden iyi sonuç (sigara, çay, kahve vb.)

Diş Beyazlatma Bleaching Yöntemi

Diş yüzeylerindeki dış renklenmeler ve varsa diş taşları periodontal yöntemlerle temizlenir.

Bleaching öncesi başlangıç fotoğrafı alınır. Renk skalası ile başlangıç rengi tespit edilir.

Diş çevresindeki yumuşak dokular gliserin vada vazelin içeren bir pat ile ısı ve hidrojen peroksitin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla örtülür.

Lastik örtü takılır. Lastik örtü ara yüzlerde mumlu diş ipi yada plastik bir iplikle sabitlenmesi gereklidir. Çünkü mumsuz diş ipi kullanımı hidrojen peroksitin emilmesine sebep olabilir.

Diş yüzeyleri cilalanır ve lastik örtüden çıkan artık koruyucu krem elimine edilir.

Mine yüzeyleri hidrojen peroksitin nüfuzunu kolaylaştırmak amacı ile yaklaşık 7 saniye fosforik asit ile dağlanır, yıkanır ve kurutulur. (Bu aşama kullanılacak sisteme göre değişiklik gösterdiğinden her sistemde kullanılmayabilir)

Bleaching işlemi sırasında dudakları fazla ısıdan korumak için nemli bir gazlı bez, lastik örtünün altına, dudakların üzerine yerleştirilir. Hastaya koruyucu gözlük takılır.

Tek katlı bir gazlı bez bleaching işlemi uygulanacak diş arkı üzerine yerleştirilir ve hidrojen peroksit ile ıslatılır.

Isı kaynağı bleaching uygulanacak dişlerden yaklaşık 30 cm. uzağa yerleştirilir. Bu şekilde 20-30 dakika süreyle hidrojen peroksitin aktivasyonu sağlanır.

Gazlı bez kaldırılır, gerekirse koyu renklenme olan bölgelere hidrojen peroksit uygulanarak ısı aktivasyonuna 5 dakika daha devam edilir.

Bu şekilde yapılan beyazlatmanın ( bleaching ) başarısı, renklenmenin nedenine ve miktarına bağlıdır. Yaşlanma ile olan renklenmelerde, fluoroz renklenmesinde çoğunlukla 1 seans yeterli olmaktadır. Tetrasikline bağlı renklenmelerde ise 3 hatta 4 seans gerekli olabilir. Bleaching hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bleaching diş beyazlatma işlemi hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin!10 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>