Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon, burun kıkırdağındaki eğriliği ifade eden tıbbi terimdir. Çok yoğun biçimde görülür, sadece görsel açıdan değil, sağlık açısından da bir takım problemleri beraberinde getirmektedir. Örneğin deviasyon hastaları devamlı ağızdan nefes aldıkları için kronik farenjit riski taşıdıkları gibi, nefes almada zorlanma ve bademcik iltihapları gibi durumlara da daha açık biçimde yaşamlarını sürdürürler. Bu nedenle çoğu zaman çok zor olmayan Deviasyon ameliyatı hekimlerce tavsiye edilir, kısa sürede soruna kalıcı çözüm getirilmiş olur.

Deviasyon, çoğu zaman burun eti ile karıştırılır, aslında yakın organlar olsalar ve anomalileri aynı sonuçları doğuruyor olsa da, aynı şey değildirler. Deviasyon problemi olmayan kişiler de burun eti büyümesi şikayetine sahip olabildikleri gibi her iki soruna birden sahip olan hastalar da bulunmaktadır. Deviasyon ameliyatı özünde estetik bir müdahale değildir. Ancak sonunda burun kıkırdağındaki eğrilik ortadan kalkacağı için görsel olarak da bir iyileşmeye zemin hazırlar.

Cerrahi kararı çoğu zaman ilk muayenede verilebilir. Zira Deviasyon harici görsel muayene ile bile anlaşılabilen bir sorundur. Çok nadir vakalarda, haricen belli olmayan deviasyon olgularıyla karşılaşılabilir, bunun da hekim tarafından teşhisi çok zor değildir.

Deviasyonun ilaçla veya başka alternatif bir yöntemle tedavisi söz konusu değildir. Fiziksel bir problem olmasından dolayı mutlaka cerrahi müdahale gerekecektir. Deviasyon ameliyatı, genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ancaki hem hastanın konforu,hem de hekimin rahat çalışabilmesi için genel anestezi tercih edilir.

Deviasyon Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Deviasyon ameliyatı tarihinden 1 gün önce, sigara alımı kesilmeli, ameliyattan önceki 12 saat boyunca yemek yenmemelidir. Genel anestezi alınacak tüm ameliyatlarda olduğu gibi, doktorunuzun aldığınız diğer ilaçlar ve görmekte olduğunuz tedavilerden haberdar olması gerekir. Özellikle kan sulandırıcılar alıyorsanız, muhakkak bilgi vermelisiniz. Kan sulandırıcılar pıhtılaşmayı engellediğinden, ameliyatlarda büyük riskler teşkil ederler, hekimlerin bundan haberdar olması durumunda alternatifler bulma olasılığı söz konusu olabilecektir.

Deviasyon ameliyatı çok uzun sürmez. Hastane ortamında nekahati de gerekli değildir. Hasta uyandıktan sonra bir süre olası komplikasyonlar izlenir ve çoğu zaman aynı gün taburcu edilir. Bir hafta boyunca burun tamponu ve bandaj uygulanacak, 4-6 hafta içerisinde tüm tedavi süreci tamamlanmış oalcaktır.

Deviasyon Ameliyatı Hakkında Merak Ettikleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>