Çocuklarda Horlama-Apne

 

Horlama ve Uyku Apnesi sadece erişkinlerde görülen bir rahatsızlık olmayıp çocuklarımızda da sık karşılaşılan ve tedavisi gereken bir problemdir.

Çocuklarda horlama nedenleri nelerdir?

Çocuklarda horlama genel olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır. Enfeksiyon tedavisi sonrası horlama geçmektedir.Ayrıca çocuk eğer başı çok önde veya arkada uyuyorsa dilkökü geriye doğru kayarak apneye ve horlamaya neden olmaktadır.Bunun yanında allerjik nezlede burun tıkanıklığına yol açarak horlama bazende apne yapmaktadır. Patolojik olarak ise genizeti ve bademciklerin çok büyük olması başlangıçta horlama daha ilerleyen zamanlarda ise apne yapmaktadır.

Horlama çocuklarda hangi sorunlara yolaçar?

Horlama çocuklarda burun tıkanıklığına bağlı olmaktadır ve ağız solunumu yapmaktadır. Burun aldığımız havayı ısıtıp nemlendirip filtre ederken ağızdan alınan hava kuru olarak akciğerlere ulaşmaktadır. Bundan dolayı çocuklarda akciğer sorunlarıyla karşılaşılabilir.Horlama eğer genizetine bağlı ise buna bağlı olarak sık sinüzit ve ortakulak iltihabi oluşabilir. Yine buna bağlı olarak orta kulakda sıvı birikimi ve işitme kaybı oluşabilir.Sürekli ağzı açık uyumaya bağlı çocukların yüz ve diş gelişiminde problemler ortaya çakabilir.Çocuğunuzda horlama ve uyku apnesi mevcut ise çok gecikmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına baş vurmalısınız.

Çocuklarda horlama nasıl tedavi edilir?

Allerjiye bağlı horlama saptanmış ise antiallerjik tedavi başlanmalıdır. Üst solunum yolu iltihabi söz konusu ise buna yönelik tıbbi tedavi yapılmalıdır. Bu tedavilere rağmen eğer horlama ve apne devam ediyorsa altta yatan başka bir rahatsızlık araştırılmalıdır. Eğer neden bademcik büyüklüğü ve genizeti ise tıbbi tedavi ile düzelmiyorsa cerrahi müdahale yapılmalıdır.
Op.Dr. Ferruh Yılmaz Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>