Çikolata Tüketimi

diyet102

Çikolata yemek yada yememek işte  bütün mesele bu! Her ne kadar çikolata 500 yıldır hayatımızda olsada kakao bitkisi yaklaşık 4000 yıldır yetişmektedir.


Kakaonun bitter tohumları çikolata yapımı için kullanılmakta ve bu tohumlar %31 oranında yağ içermektedirBu yağı ise 2/3’ü doymuş,1/3’ü doğmamış yağ asitleri oluşturmaktadır. Kakao yağı ise bitkisel bir yağ olduğu için kolesterol içermez. Bununla birlikte %14 oranında karbonhidrat ve %9 oranında protein bulundurur.
ÇİKOLATAYI NEDEN SEVİYORUZ? Çikolata sevgisinin altında yatan çok açık nedenler bulunmasa da birtakım ana sonuç üzerinde yoğunlaşılmaktadır; 
  • Çikolatanın tadı, kokusu, dokusu ( ki bunlar sırayla çikolatanın yağı ve şekeriyle bağlantılı) ve kakao yağının erime noktasının düşük oluşuna bağlı olarak ağızda hemen erimektedir.
  • İçerdiği feniletilamin sayesinde beyinde dopamin miktarını arttırması ve böylece kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlamaktadır.
  • Ayrıca aylık hormonal döngüler ve ruh halinde değişimlere bakarak çikolata isteği kadınlarda erkeklere nazaran daha fazla olmaktadır.
PEKİ SAĞLIĞIMIZ İÇİN YARARLI MI YOKSA ZARARLI MI?

Çikolatanın sağlık için yararları konusu genelde tartışma konusudur.Bu yüzden kanıtların nereden geldiğine önem verilmelidir.Şu ana kadar yapılmış çalışmalar çikolatanın sağlık için yararlarını içerdiği flavanoitlere bağlamaktadır.Flavanoitler bitkisel besinlerde bulunan doğal komponentlerdir.Flavanoitlerin antiviral,antialerjik ve antioksidant özellikleri bulunmaktadır.

Diğer bir yandan, çikolatanın insan sağlığı için kötü olduğuna dair düşünceler de bulunmaktadır.Özellikle akne,diş problemleri,böbrek taşları,migren gibi birtakım hastalıklar çikolata ile ilişkilendirilmektedir.Ancak şu ana kadar çikolatanın akneleri daha da kötüleştirildiğine dair kanıtlanmış bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.Ayrıca migren arasındaki ilişki de tam olarak net değildir.Birtakım çalışmalar çikolatanın diğer besinlerden farklı olarak migreni tetiklemediğini söylemektedir.

Çikolata, artan mide yanması ve reflüsü olan kişilere önerilmemektedir ve böbrek taşı oluşumunda da etkili olabilir.Bunlar dışında sağlıklı beslenme programı içinde rol oynadığını da göz ardı etmemek geerkir.Ancak içerdiği yağ miktarı dolayısıyla dikkatlice tüketilmelidir.Ayrıca bitter çikolatalar her zaman diğer çeşitlerine göre çok daha faydalıdır.Maksimum derecede antioksidant içerip ilaveten süt yağı yada şeker barındırmamaktadır.Kısaca içlerinde en masum olanıdır. SEÇİM SİZİN !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>