Burun Eti Büyümesi

KONKA HİPERTROFİSİ NEDİR ? Burunda eti kavramı konusunda karışıklık mevcuttur. Değişik hastalıklar burunda et var şeklinde hastaya anlatılabilir. Daha çok çocuklarda görülenve burnun arka kısmında, geniz adı verilen kısımda ki ete genizeti olarak adlandırılırken halk arasında bazen burun eti olarak adlandırılmaktadır.

Ayrıca herkeste burun içinde konka adı verilen etler vardır.Her iki tarafta 3’er tane bulunan bu etler burun içi yüzeyini arttırarak nemlendirme ve ısıtma görevini sağlarlar. Konkaların büyümeside burunda et şeklinde hastaya anlatılır. Diğer bir burunda et olarak tarif edilen hastalıkta nasal poliptir.Nasal polip genellikle alerjik nedenlere bağlı olmak üzere sinüs içinden buruna doğru et büyümesidir. Burun içindeki tümöral büyümelerde hastaya burnunda et var şeklinde sunulabilir.
Burunda eti kavramı konusunda karışıklık mevcuttur. Değişik hastalıklar burunda et var şeklinde hastaya anlatılabilir. Daha çok çocuklarda görülen ve burnun arka kısmında, geniz adı verilen kısımda ki ete genizeti olarak adlandırılırken halk arasında bazen burun eti olarak adlandırılmaktadır.Ayrıca herkeste burun içinde konka adı verilen etler vardır.
Her iki tarafta 3’er tane bulunan bu etler burun içi yüzeyini arttırarak nemlendirme ve ısıtma görevini sağlarlar.Konkaların büyümeside burunda et şeklinde hastaya anlatılır. Diğer bir burunda et olarak tarif edilen hastalıkta nasal poliptir.Nasal polip genellikle alerjik nedenlere bağlı olmak üzere sinüs içinden buruna doğru et büyümesidir. Burun içindeki tümöral büyümelerde hastaya burnunda et var şeklinde sunulabilir.
KONKA HİPERTROFİSİ NEDİR?Konkalar burun ile sinüslerin arasındaki duvarda yerleşen ve her iki tarafta 3’er tane bulunan kemik ve bunu saran yumuşak dokudan ibarettir. Alt,orta ve üst konka şeklinde isimlendirilirler. Burun çevresindeki sinüslerin birçoğu alt ve orta konka arasındaki boşluğa açılır.Konkalar burnun normal işleyişine göre bazen büyüyüp bazen küçülürler. Ancak burun tıkanıklığı yapacak kadar büyümeleri genellikle alerjik veya iltihabi sebeplere bağlı olarak gelişir. Bu tür büyüme genellikle alt konkada görülür. Orta konkadaki büyümeler sıklıkla konka içinde hava kisti bulunmasına bağlıdır. Eğer hastada bir tarafa doğru septum deviasyonu varsa diğer taraftaki alt konkada büyüme görülebilir.
Ne Gibi Belirtiler Yapar?Konka büyümesinin en önemli ve çoğu zaman tek şikayeti burun tıkanıklığıdır. Bu tıkanıklık bir veya iki tarafta birden olabilir. Hasta hangi tarafının üzerine yatarsa o tarafta daha fazla tıkanıklık olur. Burun tıkanıklığı dışında horlama, geniz akıntısı,ağız kuruluğu sinüzit veya alerjiye bağlı şikayetler oluşabilir. Burun muayenesinde özellikle alt konkalardaki büyüme farkedilir. Orta konkadaki büyümeyi farketmek daha zordur. Beraberinde akıntı veya alerji bulguları saptanabilir.
Teşhis Nasıl Konur:?Teşhis, büyüyen konkanın gözle görülmesiyle konur. Ancak tüm konkaların boyutlarını görmek, sinüzit olup olmadığını görmek, hava kistlerinin varlığını belirlemek ve ameliyat düşünülüyorsa yapılacak işlemleri belirlemek için sinüs bilgisayarlı tomografi çektirmek gerekir.
Op.Dr.Ferruh YılmazDora Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>