Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

burun estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği
4.8 (95.25%) 101 votes

Burun Estetiği

Ülkemizde en fazla uygulanan estetik operasyonlardan biri olan burun estetiği gelişen tıbbi imkanlar ve teknoloji ile birlikte her geçen gün daha da kolay yapılan bir hale geliyor. Burun estetiği olmak isteyen kimselerin büyük bir çoğunluğu, burun şeklinden şikayetçi oldukları için bu operasyona başvuruyor. Fakat geçirilen kazalar, burun kemiğinin doğuştan eğri olması, nefes almakta zorluk gibi nedenlerle de bu operasyon gerçekleştiriliyor.

 Herkes Burun Estetiği Ameliyatı Olabilir Mi?

Ciddi başka bir rahatsızlığı olmayan ve 18 yaşının üzerindeki herkes burun estetiği ameliyatı olabilmektedir. Yaş sınırı olarak 18 yaş belirlenmiştir. Fakat bu yaşın öncesindeki hastalarda çok ciddi bir burun şekli bozukluğu kaza, travma gibi durumlar ya da nefes almada ciddi güçlükler söz konusu ise, doktorların uygun görmesi halinde ameliyat yapılabilir.

 Burun estetiği yapılmaması veya dikkatli olunması gereken hastalar, kanama problemi olan hastalardır. Bu tür hastalarda kanın pıhtılaşması uzun sürdüğü için ameliyat tavsiye edilmez. Ayrıca hamile ve bebek emziren hastalar, kalp rahatsızlığı olanlar, karaciğer ve böbrek sorunları yaşayan hastaların da bu operasyonu olmaması gerekmektedir.

Burun Şekli Nasıl Belirlenir?

Hastalar bazen beğendikleri bir ünlünün burnuna benzeyen bir buruna sahip olmak isterler. Ancak işin gerçeği böyle değildir. Çünkü her burun şekli, her yüz yapısı ile uyumlu değildir. Doktorlar burun şekline hastalarla beraber karar verirler. Burun şekli, önce bilgisayar ortamında fotoğraf üzerinde tasarlanır. Eğer hasta da bu şekilden hoşnut kaldı ise, operasyonda bu şekil uygulanır.

Burun şekli belirlenirken kadınların ve erkeklerin birbirinden ayrı yüz hatlarına sahip olduğu hesaplanır Erkekler için uygulanan burun estetiği operasyonlarında burun ucunun kalkık olması yerine düz bir şekil belirlenir. Ayrıca erkeksi hatları koruyacak biçimde bir şekil tasarlanır. Kadınlarda ise, kalkık burun güzel bir hava oluşturduğundan genellikle bu şekil üzerinde yoğunlaşılır. Ancak belirtildiği üzere burun şekli tasarlanırken yüzün genel yapısı esas alınacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

           Rinoplasti olarak da anılan burun estetiği ameliyatları hastanın genel anestezi altında uyutulması ile gerçekleşmektedir. rinoplasti ameliyatının süresi, hastanın burun yapısına ve kemiklerinin durumuna göre değişkenlik gösterirken aşağı yukarı 2 ve 3 saatlik bir sürede tamamlanmaktadır.

Bu sürenin sonunda burun estetiği ameliyatından çıkan bir hasta, bir gece boyunca doktor gözetiminde hastanede tutulmaktadır. Ancak hastanın durumuna göre doktor da uygun görürse hemen taburcu edilme durumu da söz konusudur. Ameliyattan çıktıktan hemen sonra, yüzde şişkinlik ve hatta morluk olması gayet normal bir durumdur.  rinoplasti ameliyatını takip eden ilk birkaç gün içerisinde hastanın yüzündeki şişlikler inecek ve hasta normal yaşamına geri dönecektir.

Burun estetiği ameliyatlarında günümüzde artık tampon uygulaması yapılmamaktadır. Bu sayede hasta çok daha çabuk iyileşmekte ve ameliyattan hemen sonra tamponların verdiği rahatsızlığı hissetmemektedir.

 Rinoplasti ameliyatını takip eden ilk birkaç gün hastanın dikkat etmesi gereken bazı hususlar olacaktır. Aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi, kanama riskini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca mümkün olduğu kadar katı gıdalar yerine çorba ve meyve suyu gibi sıvı gıdalarla beslenmek gerekecektir. Çiğneme eylemi, burun dokusunu zedeleyebilir ve hastanın acı çekmesine sebep olabilir.

 Rinoplasti ameliyatı olan hastalar ameliyatı takip eden günlerde kendilerini yormamalı, spor yapmaktan kaçınmalı ve bolca dinlenmelidir. Fazla güneşte kalmak, terlemek hastaya yararlı olmayacağı için bunlara sebep olacak hareketlerden kaçınmalıdır. Ameliyatı takip eden zaman zarfında hastanın denize ve havuza da gitmemesinde yarar vardır. Ameliyattan hemen sonra doktor tarafından yapılan bilgilendirmeler dikkate alınmalıdır.

Burun estetiği için sizi arayalım formunu doldurunuz !

20 Comments
 • Mustafa biyikoglu

  Burun estetigi icin fiyat bilgisi

  3 Kasım 2017 20:11
  reply
  • Gözem pamuk

   Burnumda yamukluk var

   16 Kasım 2017 04:11
   reply
  • FERHAT

   Merhab Burun estetiği fiyat örenmek istiyorum

   8 Ocak 2018 05:01
   reply
 • Dilara Kübra Dağdelem

  Merhabalar, Ben fiyat bilgisi istiyorum, burnumu yaptirmak istiyorum Fiyatlariniz nedir?

  4 Kasım 2017 17:11
  reply
 • Dilara Kübra Dağdelen

  Merhabalar,
  Ben burnumu yaptirmak istiyorum Estetik…
  Fiyatlariniz nedir ögrenebilirmiyim?

  4 Kasım 2017 17:11
  reply
 • Ahmet

  Selam. Burun ameliyatini ingiltereki subenizde yapiyormusunuz?

  6 Kasım 2017 23:11
  reply
 • Eda

  Burun estetiği fiyat nedir

  23 Kasım 2017 02:11
  reply
 • Özgür aksakal

  Burun estetiği için bilgi almak istiyorum

  4 Aralık 2017 21:12
  reply
 • meryem polat

  Merhaba, burnum kirik ve estetik olmak istiyorum, fiyat icin bilgi almak istiyorum ayin 20 sinden 26 sina kadar musaitim

  15 Aralık 2017 15:12
  reply
 • Esra

  Burun ucu estetiği hakkında bilgi almak istiyorum

  15 Aralık 2017 19:12
  reply
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp