Burun Eğriliği Cerrahisi

Burun eğriliği toplumun %80’inde sık olarak görülen bir hastalıktır.Kalıcı tedavisi cerrahi müdahale ile düzeltilmesidir.Burun  estetiği ile birlikte yapılabilir.

Septum deviasyonu nasıl tedavi edilir ?
Eğer kişide septum deviasyonu mevcut ise kalıcı tedavi cerrahi müdahaledir. Kullanılacak birtakım tabletler ve spreyler geçici rahatlama sağlayacaktır.Deviasyonun  genel anestezi altında yapılan septoplasti veya SMR tekniğiyle düzeltilir.ortalama 45-60 dakika süren bir operasyondur.Bu teknikte buruna dışarıdan herhangi bir kesi yapılmadan sadece burun içerisin den girilerek kıkırdaktaki eğri bölge çıkarılır. Gereksiz kıkırdak çıkarılması yapılmadığı için ameliyat sonrası gelişebilecek burunda düşme komplikasyonu ile karşılaşılmaz.Ameliyat sonrasında kanamayı engellemek için silikon veya sünger tamponlar yerleştirilir.Bu tamponlar çıkarılırken hastalarda ağrı yapmayıp aynı zamanda burundan nefes alıp vermelerini sağlarlar.tamponlar iki gün sonra alınır ve hastalar tamponlar alındıktan sonra günlük aktivitelerine devam edebilirler. Ameliyat sonrası hastaların burnunda ve gözlerinde morarma ve şişme olmamaktadır.

Septoplasti ameliyatından hemen sonra neler olur ?

Ameliyattan sonra yerleştirilen destek ateller veya tamponlar nedeniyle burnunuz kısmen veya tamamen tıkalı olabilir ve ağızdan nefes almanız gerekecektir. Ameliyattan sonra burun salgıları artacak ve hem önden, hem de genizden pembe renkli bir akıntı görülecektir. Bu kanama değildir ve ameliyattan sonra  giderek azalacak şekilde destekler veya tamponlar alınana kadar devam edecektir.

Septoplasti ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyim ?

 • Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanın.
 • Burnunuzu çarpmamaya özen gösterin ve ameliyatı yoklamak için elinizle hareket ettirmeyin.
 • Burnunuza kesinlikle musluk suyu çekmeyin.
 • Doktorunuz izin verene kadar burnunuzu sümkürerek temizlemeyin.
 • Çok sıcak olmamak koşuluyla banyo yapabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra burunda kuruma hissi ve içinde kabuklanmalar meydana gelebilir. Bunları en aza indirgemek için bulunduğunuz ortamlarda soğuk buhar
 • makinası kullanın veya günde 3-4 kere bir kase kaynamış suyun buharına karşı burundan nefes alın.
 • Burun içindeki tam iyileşme 2-6 hafta arasında tamamlanacaktır. Bu süre içinde doktorunuzun önerdiği kontrollara düzenli gidin.


Septoplasti ameliyatı için yaş sınırı var mıdır ?

Burun septumunda yüz kemiklerinin gelişimini belirleyen merkezler vardır. Çocukluk çağında belirlenen septum deviasyonlarının cerrahi tedavisi, bumerkezleri ve yüzün kemik gelişimini bozmamak için genellikle 18 yaşından önce yapılmaz. Erişkinlerde büyüme merkezleri aktif değildir ve septoplasti
ameliyatlarının yüzün şekli üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

İkinci bir ameliyat gerekebilir mi ?
Septoplasti ameliyatını takibeden bir kaç ay içindeki iyileşme aşamasında septumun tekrar yer değiştirmesi halinde veya, yeni bir burun travması sonrasında ikinci bir düzeltme ameliyatı gerekebilir; ikinci ameliyat gereksinimi çok nadiren doğar ve ameliyat olan hastaların %2’sinden daha azında söz konusudur.

4 Comments

 • Kübra **** says:

  Merhaba,
  nasil anlatacagimi bilmiyorum ama, benim burnum egri ve kemigim buyuk. Etrafimdaki kisiler dalga geciyor ve bu nedenle estetik olmak istiyorum. Fiyatlari ögrenmek istiyorum mümkünse.
  bu arada avrupada yasiyorum ve ögrenciyim..

 • Oguz says:

  Burnumu aldigim bir darbe sonrasi burnum egri kaldi. Fransada yasiyorum, dora hospital reklamlarini gordum, ilgimi cekti. Rica etsem burun amemiyatinin fiyatini ogrenebilirmiyim ve yurt disinda kalan kisilere sagladiginiz kolayliklari. Simdiden Tesekkurler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>