Boyun Fıtığı Tedavisi

 Boyun Fıtığı ve Tedavisi

Boyun fıtığı genellikle görülme sıklığı açısından bel fıtıklarından sonra gelir. Sıklıkla erişkin yaş grubunda görülür. Boyun fıtığı tedavi edilebilinen bir rahatsızlıktır.

Boyun Fıtığı Şikayetleri Nelerdir?

Boyun fıtığı önde gelen şikayet radiküler, yani kola, ele uzanan ağrı şeklindedir. Boyun fıtığı ağrısı tipik olarak boyundan ve omuzdan başlar. Daha sonra elde, kolda sinir kökünün izlediği yol boyunca ağrı ve his kaybı oluşur. Boynun arkaya eğilmesi şikayetleri arttırdığından hastalar başlarını hareket ettirmeyecek şekilde ve belli bir açı ile tutarlar. Bazı boyun fıtığı hastaları kollarını dirsekten bükerek başlarının üzerine koyduklarında ağrının azaldığını farkedebilir. Ağrı genellikle batıcı tarzda, derin ve devamlı şekildedir. Ağrının bu karakteri bazen doktoru ayırıcı tanıda zorlayabilir. (örneğin, sol C5-6 disk hernisi myokard enfarktüsüne benzer göğüs ağrısı yapabilir). Hastaların çoğu kürek kemiklerinin arasında veya üstünde (interskapular veya supraskapular) alanda fokal ağrıdan yakınırlar (yansıyan ağrı).

Boyun Fıtığı Bulgular:

Servikal bölgede, lomber (bel) bölgeden farklı olarak nöral kanal içerisinde medulla spinalisin (omuriliğin) bulunması (omurilik genellikle erişkinlerde L2 vertebra orta veya alt seviyesinde sonlanır ve bu seviyenin altında omurilik kılıfının içerisinde kauda ekuina lifleri bulunur) nedeniyle bazı hastalarda sinir kökü basısı belirtileri ve bulguları (radikülopati) yerine omurilik basısına bağlı belirti ve bulgular (myelopati) ön plana çıkar. Myelopati özellikle orta hat servikal disk hernilerinde görülür ve bu hastalarda radiküler belirtiler ya çok azdır ya da hiç bulunmayabilir. Fakat boyun fıtığı hastalarında şiddetli boyun ağrısı, ellerde beceriksizlik ve kuvvet kayıpları, ek olarak denge bozukluğuna bağlı geniş tabanlı yürüme gibi bulgular saptanabilir. Bu hastalarda ciltte hissizlik (hipoestezi) görülmez. Bazen ciddi idrar sorunları tabloya eklenebilir.

318155420251

Boyun Fıtığı Tanı Yöntemleri:

Boyun fıtığı Radyolojik ve elektrofizyolojik incelemeler yapılarak kesinleştirilir. Direk grafilerle birlikte MR ve BT en iyi tanı araçlarıdır. Elektrofizyolojik çalışma olarak, EMG boyun fıtığı konusunda bizlere önemli bilgiler sağlayan bir tanı aracı olarak kullanılır.

Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri:

Boyun fıtığı tedavi yöntemleri cerrahi yöntemler ve cerrahi olmayan yöntemler olmak üzere temelde ikiye ayrılır. Ameliyat dışı tedavi de diyebileceğimiz bu tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir :Servikal korse Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç tedavisi Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri Girişimsel ağrı tedavi yöntemleriwhatsapportopedi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>