Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

botoksun yan etkisi

Botoksun Yan Etkisi Var Mıdır?

Botoksun Yan Etkisi Var Mıdır?
5 (100%) 11 votes

Botoksun Yan Etkisi Var Mıdır?

Daha önceden belirlenmiş lokal bölgelere enjektör vasıtası ile protein zerk etmeye botoks denmektedir. Etkisi bölgeden bölgeye, deriden deriye fark göstermekle birlikte minimum 4 ay, maksimum 6 aydır.

           Botoks yan etkisi olmasının yanı sıra dikkatli ve hijyenik bir ortamda uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmediği takdirde birçok sakıncalı sorunlara ve sağlık risklerine yol açmaktadır. Ancak bununla birlikte botoks tüm şartlara uygun bir şekilde uygulansa bile kişilerde semptom olarak yan etkilere sahiptir.

Botoks Nerelere Uygulanabilir?

Hastanın şikayetleri incelendikten ve gerekli ön muayene yapıldıktan sonra botoks birçok yere uygulanabilmektedir. Başta yüz bölgesi olmak üzere, alt dudak, boyun, kazayağı adıyla nitelenen çizgilerin tedavisinde botoks proteini kullanılmaktadır.

Botoks Çeşitleri Nelerdir?

Estetik botoks ve nörolojik botoks olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çoğunlukla estetik amaçlı yapılsa da el ve ayaklardaki aşırı terlemelerin önüne geçmek için de uygulanabilmektedir. Bununla birlikte yine koltuk altlarında botoks yan etkisi faktörleri göz önünde bulundurulup değerlere bakılmakla birlikte tıbbi bir ortamda uygulanabilmektedir.

Estetik Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

En fazla botoks yan etkisi söz konusu proteinin enjektörler vasıtası ile uygulandığı yerlerde görünmektedir. Örneğin gözlerdeki kazayağı çizgilerine yapılan botoks seansının ardından süreleri derinin hassaslığına bağlı olarak değişen küçük ve geçici kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bunun nedeni derinin yeni sıvıyı algılamaması ve kas dokularının geçici süre kasılması olarak gösterilmektedir.

Bununla birlikte hastaların yüzde yetmişinde birkaç saat süren baş ağrıları da botoks yan etkisi olarak gözlemlenmektedir. Hasta seanslardan sonra 4 -5 saat boyunca yatar pozisyona geçmemeli, dinlenme ihtiyacı duyduğunda bu ihtiyacını oturur vaziyette karşılamalıdır. Böylece deri kas dokusu kasılmalarına iştirak etmektedir ve botoksun yan etkisi ihtimalleri en aza indirilmektedir.

Doğru bölgelere doğru dozda botoks uygulanmadığı takdirde göz kapaklarında sarkma oldukça fazla görünmektedir. Doktor, hasta ile ilk randevusunda ihtiyaçları yerinde tahlil etmeli ve hastanın genel bir geçmiş hastalık haritasını çıkarmalıdır. Bu sayede göz kapaklarında sarkma, ağız ve burun bölgelerinde kayma, gülüşlerde yamukluk gibi fazlaca görünebilen botoks yan etkisi tahlilleri minimum düzeyde seyredebilmektedir.

Hastalarda senaslarda sonra gülüşün doğallığını yitirmesi ve yapay bir şablona oturması en sık rastlanan botoksun yan etkisi sendromlarından biri olarak not edilmektedir. Bu türden şekil bozukluklarının önüne geçilmesi için doğru doz kullanımı uzman hekimlerin dikkatli davranması gereken yegane ölçektir.

Estetik botoks seanslarının sonunda bazı hassas bünyelerde gözlerde aşırı sulanma görülebilmektedir. Yine yoğunlukla kadınlarda gözlerde aşırı kuru kalma durumu olabilmektedir.

Nörolojik Botoks Nedir?

Estetik ihtiyaçtan ziyade daha ciddi ve travmatik durumlarda devreye giren botoks biçimidir. Örneğin yüz felci geçirmiş bir hastanın yüz bölgesinde gelişen anatomik kaymaların düzeltilmesi nörolojik botoksun bir türüdür.

Bununla birlikte şaşılık ve migren tedavilerinde de botoks alternatif bir tedavi biçimi olarak gündeme gelmektedir. Aynı zamanda gece uykularında dişleri sıkma rahatsızlığı için çene bölgesine botoks uygulaması yapılabilmektedir.

Botoksun Nadir Görülen Nörolojik Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks uygulaması için müracaat eden kişilerin yeteri kadar incelenmemesi ya da yanlış bölgelere yanlış doz uygulanması gibi kişisel hatalar sonucu nadir görülen botoks yan etkileri de mevcuttur. Bunlardan ilki deride kaşıntı ve döküntü şeklinde zuhur edebilir.

Yine boyun bölgesine aşırı dozda zerk edilen botoks proteinleri seste kalıcı ya da geçici olarak boğuklaşmaya yol açabilmektedir. Göz kenarlarına yapılan botoksun aşırı kullanımı sonunda birtakım görme bozuklukları genelde geçici olarak nadir de olsa görülmektedir.

Botoks doğrudan kas yapısını etkilediği için nörolojik yan etkilerden biri de kaslarda halsizlik ve yavaşlamadır.

Botoksun yan etkisi sonra için youtube kanalımızı ziyaret ederek memnuniyet videolarımızı izleyebilirsiniz !

 

 

 

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

hellobar
Sizi arayalım istermisiniz  ?
Beni Ara
SİZİ ARAYALIM
WhatsApp