Botulinum toxin tip A (Botox®)Nedir?

Botox® , Clostridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilen, kasları gevşetmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır.Neredeyse tüm antibiyotikler ile aynı yöntem kullanılarak elde edilir. Temelde bakterinin kendini korumak için salgıladığı maddedir.


Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir tıbbın değişik dallarında kas kasılmalarını rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

 

Botox®  NASIL ETKİ EDER ?

Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar.

Botox®  Nasıl Etki Eder

Kasa hareketi yaptıran sinir uçlarından kaslara geçen asetil kolin adlı kimyasaldır. Botox®  maddesi hareketleri kısıtlanmak istenen kas grubu bölgesine enjekte edilir. Sinir uçlarına yerleşen madde asetil kolinin tutularak kaslara geçmesini engeller ve kas hareketini belirli bir süre için sınırlar. Hareketi kısıtlanan kaslar gevşer bu bölgedeki kırışıklıklar kısa süre içinde kaybolur, daha huzurlu ve daha genç görünüm ortaya çıkar.
Botox®  yapılan bir alın daha düz, kırışıksız gözükür. Kaşlar daha az hareket eder ve kaş çatmak zorlaşır. Üçüncü aydan sonra bu etki azalır ve kaslar altıncı aya doğru yavaş yavaş eski hareketlerine dönerler. Ttekrarlayan uygulamalar sonucu zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak botoks özellikle yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı ciddi şekilde yavaşlatır.

HANGİ KIRIŞIKLARA UYGULANABİLİR ?
Tedavi için en uygun bölgeler;
  • Alın kırışıklıkları,
  • Göz çevresi,
  • Kaşların arası,
  • Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, üst dudaktaki ince ve yüzeysel kırışıklıklar(sigara izleri), çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır.
  • Ayrıca aşırı terlemeye karşı, el içleri, ayaklar ve koltuk altlarına uygulanır.
Botox®  NASIL UYGULANIR ?

Botox®  klinikte veya hastane ortamında yapılan ve sadece 5 dakika süren bir işlemdir.En ince enjektörler ile uygulanır.Tedavi öncesi hastaya işlem ve sonuçları anlatılır.

Hasta beklentisi ve Botox®  alınabilecek sonuçlar, kişiye uygunluğu ve beklentinin ne ölçüde karşılanabileceği detaylı tartışılır.Hastanın işlem sonucunu doğru değerlendirmek için işlem öncesi hastanın resimleri çekilerek Botox® uygulaması gerçekleştirilir.

Tedaviden sonra hemen günlük hayat dönebilir duşunuzu ve makyajınızı yapabilir günlük kremlerinizi kullanabilirsiniz. Botox®  insanların ifadelerini değiştiren bir uygulama değil doğru ellerde doğru dozlarda yapıldığı sürece sizi daha dinç ve enerjik gösteren bir uygulamadır.

ETKİSİ NE KADAR SÜRER ?

İlk uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak Botox® enjeksiyonları son derece başarılıdır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Genellikle, Botox® enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta ” eğitilirler ”. Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az ilaç kullanmak yeterli olur.

2 yıl boyunca düzenli olarak botoks uygulanan kişiler aynı şekilde devam ettiklerinde kaslarında belirgin bir azalma ve buna bağlı yüz ifadesinde değişim olabilir. Bu nedenle uygulamaların 2. yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılması önerilir.

Botox® Allergen inc şirketinin tescilli ürünüdür.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>