Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

botoks

Botulinum Toxin

Botulinum Toxin
5 (100%) 15 votes

Botoks Botulinum Toxin

Yıllar içerisinde, stres, sigara ve alkol kullanımı, düzensiz beslenme, yeterli miktarda sıvı maddeler ve özellikle su tüketmeme gibi nedenler ile cilt, elastikiyetini kaybeder. Bütün bunlara bir de yaşın ilerlemesi katılınca ciltteki kırışıklıklar kaçınılmaz bir noktaya gelir. Botoks, bu kırışıklık görünümünün üstesinden gelmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Fakat günümüzde botoks hakkında çok sayıda yanlış bilinen doğrular var. Bu yöntemi uygulatmadan önce bu konu hakkında fikir sahibi olmak, bilinçli bir şekilde botoks yaptırmaya yardımcı olacaktır.

 Nedir?

Botoks adı verilen işlem “Clostridium Botulinum” adı verilen bir bakterinin ürettiği proteindir. Varlığının keşfedilmesi aslında hiç de yeni olmayan bu protein, daha önce vücutta nörolojik problemlerin ve şaşılık gibi çeşitli göz hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktaydı. Son yıllarda botoks tedavisinde de güvenle kullanılmaya başlayan bu proteinin en önemli özelliği, uygulanan bölgedeki sinirlerin geçişini bloke ederek, yüzeyde görülen kırışıklık görünümünü bu sayede yok etmesidir. Bölge üzerindeki sinirler bloke olunca, kas kasılması engellenir ve böylelikle de deri yüzeyindeki gerginlik sağlanmış olur.

Bu şekilde çalışan botoks proteini, günümüzde artık bir kozmetik madde olarak kabul edilmektedir. Az ve orta seviyedeki kırışıklıkların tedavisini başarıyla sağlayan botoks, 18 ve 65 yaş arasındaki herkese güvenle uygulanabilen bir estetik müdahaledir. Ancak bu müdahalenin uzman olmayan eller tarafından yapılmasının büyük sakıncaları vardır.

Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks günümüzde birçok estetik merkezi tarafından uygulanıyor. Yaptırmaya karar verdikten sonra, bu estetik merkezlerinin iyice incelenmesi gerekir. İşinin ehli bir uzman tarafından yapılan botoks uygulamasında herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Yaptıracak olan kimselerin kronik bir rahatsızlığı varsa, mutlaka bu rahatsızlığından ve kullandığı ilaçlardan uzmana bahsetmesi önerilmektedir. Özellikle karaciğer, böbrek ve kalp rahatsızlıkları olan kimselerin yaptırması tavsiye edilmiyor. Bu kimseler botoks yaptırmayı mutlaka istiyorlarsa önce doktorlarına danışmalıdır.

Uygulaması hamilelik ve bebek emzirme döneminde de yapılmamalıdır. Bu durumda bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ayrıca çeşitli cilt hastalıkları olan kimseler ve aşırı hassas, alerjik bünyelere sahip olanlar botoks yaptırmamalı ya da en azından doktoruna danıştıktan sonra bu uygulamaya karar vermelidir.

 Hangi Bölgelere Ve Nasıl Uygulanır?

Henellikle alın bölgesindeki kırışıklıklar ve iki kaş arasında meydana gelen kırışıklıklarda uygulanmaktadır. Bunun dışında en çok dudakların kenarlarında meydana gelen çizgiler, botoks için uygun bölge olarak kabul edilmektedir. Ayrıca göz çizgileri ve boyun çizgilerinde de güvenle uygulanmaktadır.

Botoks uygulaması enjeksiyon yöntemi ile gerçekleşmektedir. Her uygulama, kişinin yüzündeki çizgilerin tipi, derinliği, boyutu ve kişinin cilt tipi esas alınarak yani kişiye özel olarak yapılmaktadır. İşlem can yakan bir uygulama değildir. Bu nedenle anesteziye gerek duyulmaz. Fakat çok hassas olan kimselerde enjeksiyon öncesinde lokal anestezi sağlayan kremler kullanılabilir. Uygulama sırasında kırışıklıkların olduğu kısımlara az miktarlarda botoks enjekte edilir. Uygulamanın süresi azami 15 dakikadır.

 Sonraki Süreç Nasıl İlerler?

Uygulamasından hemen sonra kişi günlük hayatına dönebilir. Ancak uygulamadan sonra birkaç saat kadar yatay pozisyonda olmamak ve dik durmak, uygulamanın başarısını arttıracaktır. Uygulamadan sonraki ilk gün ağır ve zorlayıcı spor hareketlerinden kaçınılmalıdır. Uygulamadan hemen sonra yüzde şişkinlik olması normal olarak kabul edilmektedir. Bu şişkinliğe herhangi bir şekilde müdahalede bulunmak, tavsiye edilmez. Bir gün içerisinde bu şişkinlik kendiliğinden geçecektir. Bu zaman zarfında havuza ve denize girmemek, güneşte fazla kalmamak, cilt bakımı, kaş aldırmak veya saç boyatmak gibi işlemlerden de uzak durmak gerekir.

Botoks randevu için sizi arayalım formunu doldurunuz !

2 Comments
  • Özlem gumustekin

    Merhaba yüzümde alnimda ve göz altlarım aşırı bir kirisiklik var 32 yaşındayım ve çok daha büyük görünümü söylüyorlar bu beni pisikolojik olarak yipratıyor .fiyat öğrenmek istiyorum botokş için tesekkurler 05465477220

    4 Kasım 2017 01:11
    reply
Post a Comment
Name
E-mail
Website

WhatsApp