Uluslararası Kalite standartlarında sağlık hizmeti veren Dora Hospital, konuklarına üst düzey sağlık hizmeti sunmak için İstanbul Fulya’da 2009 yılından itibaren hizmet vermektedir.
0850 460 32 32
info@dorahospital.com.tr

Bizden Haberler

dorahospital
dorahospital

Blog

boğaz hastalıkları

Boğaz Hastalıkları

Boğaz Hastalıkları
Bu yazıya oy ver

Boğaz Hastalıkları

Boynun ön bölümüne ve bu bölümde bulunan organlara boğaz adı verilir. Ağız boşluğu ve boğazın birleştiği yerde de bademcikler yer alır. Ani hava değişimlerinde enfeksiyona en çok maruz kalan bölge olan ağız, çeşitli boğaz hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Boğaz hastalıkları kimi zaman sadece dinlenerek ve iyi bir bakımla kimi zaman da doktor kontrolünde ilaç kullanılarak geçirilebilir.

Farenjit Nedir?

Boğaz içinde farenks adı verilen bölgede görülen iltihaplanma farenjit olarak adlandırılır. İlk defa meydana gelen farenjite akut adı verilirken düzenli olarak tekrar eden durumlarda kronik farenjit akla gelir. Genel olarak bakıldığında üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlar virüs kaynaklıdır. Belli durumlarda bakteriler de boğaz hastalıkları sebepleri arasında gösterilebilir. Sigara ve alkol tüketiminin yanı sıra, genizde akıntı, kuru ve kirli hava, reflü, aşırı sıcak ya da soğuk gıda tüketimi, geniz eti diş ve bademcik iltihapları farenjit nedenleri olarak gösterilebilir.

Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, kaşınma hissi ve kesik öksürük hastalığın en tipik belirtileri arasında sayılabilir. Sorunlara hafif ateş, kırgınlık, baş ağrısı, ses kısıklığı ve halsizlik de eklenebilir. Bu dönem içinde hastanın antibiyotik kullanması zorunlu değildir. Doktor gerekli görmediği sürece ilaç yazmadan sadece dinlenme ve sıvı tüketimiyle hastalığın tamamen geçmesini sağlayabilir. İltihaplı duruma bakterilerin ilave olduğu durumlarda antibiyotik kullanımı kaçınılmaz olur. Bu aşamada ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, boğaz pastilleri, burun spreyleri ve gargaralar verilen tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir. Hastalık iyileşene kadar C vitamini ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Ses Kısıklığı Bir Hastalığın Belirtisi midir?

Sesin çatallı çıkması, boğuk ses veya kısıklık; larenjit, polip, akciğer rahatsızlıkları, şeker hastalığı ya da psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Boğaz hastalıkları geçiren kişilerde de sesle ilgili sorunlar görülmesi son derece normaldir. Bu sorunun tedavisi ses kısıklığının nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ses kısıklığı sorunlarının tedavisinde gerekli görülmesi halinde cerrahi müdahale gündeme alınabilir.

           Yutma güçlüğü; genel olarak yaşlılarda görülür. Birçok farklı neden bağlı olarak yaşanılan sorun geçicidir. Kulak-burun-boğaz doktoru tarafından yapılacak olan detaylı bir muayenenin sonucunda sorun başarılı bir şekilde tespit edilebilir. Yutma güçlü sorununda; salya akması, boğazda yabancı cisim hissi ve boğulma hissi belirtileri yaşanabilir. Süreç içerisinde hastaların yetersiz beslenmeye bağlı olarak kilo kayıpları yaşaması oldukça doğaldır.

Larenjit Nasıl Tedavi Edilir?

Gırtlağın tıp dilindeki adı larenkstir. Bölgede yaşanan iltihaplanma,larenjit olarak anılır. Boğaz hastalıkları arasında farenjitten sonra en yaygın olarak görüleni larenjittir. Ses kısıklığı, sigara kullanımı ve alerjik maddelere maruz kalma ihtimali hastalığın görülme riskini artırır. Ses kısıklığından konuşamamaya, boğaz ağrısından halsizliğe kadar tüm belirtiler kişinin hastalığa yakalanabilmiş olduğunun göstergesidir. Ses istirahatinin yanı sıra hastanın bulunduğu mekanda uygulanacak buhar banyosu iyileşme üzerinde hızlandırıcı etki gösterir. Bakteri kaynaklı sorunlarda ise tek çözüm antibiyotik kullanımıdır.

Çağımızın Modern Hastalığı: Reflü

Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanabilecek reflü boğaz hastalıkları arasında adı en çok duyulandır. Mide içeriğinde asit olması halinde hastalığın belirtileri kendini göstermeye başlar. Reflüye bağlı sıkıntılar arasında; hazımsızlık, yediğini çıkarma ve ağızda metalik tatlanma sayılabilir. Hastanın doktorun verdiği diyet listesine uyması sıkıntıların azalmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra reflü tedavisi ilaçla ya da cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilebilir. İlaçlardan destek alınarak salgılanan asit miktarının azaltılmasına çalışılır.

Havalarda yaşanan ani değişimler, mevsim geçişleri, kalabalık ortamlar ve yetersiz beslenme boğaz ağrılarının ve rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bol sıvı tüketimi, dinlenmek, az konuşmak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine çalışmak yaşanan sorunların kısa süre içerisinde yok olmasına katkı sağlar.

Boğaz Hastalıkları videosu için youtube kanalımızı ziyaret ediniz !

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

WhatsApp