Böbrek Kanser ve Tedavisi

BÖBREK KANSERLERİNİN TANISI VE TEDAVİSİ

Böbrek kanserleri, tüm kanserlerin yaklaşık olarak %2-3’nü oluşturmaktadır. Sebepler arasında sigara kullanımı , şişmanlık , genetik vs gibi faktörler suçlanmıştır.

Böbrek Kanseri Tanısı

Öncelikle hastanın şikayetleri dinlenir. Sonra muayanesi yapılır. İdrar tahlilinde genelde kanama tesbit edilir. Renal kanserler genellikle bulgu vermezler. Böbrek kanserleri hastalarının çok az bir kısmı ağrı, idrardan kan gelmesi ve karında ele gelen kitle nedeniyle başvurur. Böbrek kanserlerinin %50 sinden fazlası başka sebepler nedeniyle yapılan görüntülemelerde tesbit edilir . Örneğin; hasta karın ağrısı , bel fıtığı vs sebeplerle doktora başvurduğunda çekilen USG veya MR da renal kanser tesbit edilebilir.

Böbrek Kanseri Tümörlerinin Tedavisi

Böbrek kanseri tümörlerinin tedavisinde en etkili yöntem cerrahidir. Günümüzde genellikle Laparoskopik olarak yapılmaktadır. Uygun vakalarda sadece kanser dokusunun çıkartıldığı sağlam böbrek dokusunun bırakıldığı parsiyel nefrektonmi ameliyatları yapılmaktadır.

Böbrek Kanseri ve Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>