Beslenme ve Diyet Bölümümüz

 

Dora Hospital Beslenme ve Diyet Bölümümüzde uzman diyetisyenimizin danışmanlığında kişiye özel diyet programı planlanmaktadır.

Obezite görülme sıklığı günümüzde oldukça yaygın hale gelmiştir. Obezite tedavisinde kalıcı ve sağlıklı şekilde kilo vermek için Beslenme ve Diyet uzmanımız tarafından planlanan kişiye özel diyet programı uygulanmakta, bu süreç içerisinde düzenli aralıklarla kişinin diyet takibi yapılmaktadır.

 

 

Esas amaç, kişinin fazla kilolarından kurtulurken aynı zamanda sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmesini sağlamaktır. Böylece kişi hem verdiği kiloları tekrar geri almayacak hem de sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanarak yaşam kalitesini arttırmış olacaktır. Sağlıklı beslenme, sadece zayıf olmak için değil, olası kronik hastalıklardan korunmak ve varsa mevcut hastalığın tedavisine yardımcı olmak için de çok önemlidir.

 

Yetişkin ve çocuk obezitesi; diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, metabolik sendrom, hipotiroidi gibi metabolizma hastalıkları, böbrek hastalıkları (akut böbrek yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, diyaliz, böbrek nakli vb.), karaciğer hastalıkları (karaciğer yağlanması, hepatit, siroz, karaciğer yetmezliği, karaciğer nakli vb. ), safra kesesi ve pankreas hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, sindirim mide ve sindirim sistemi hastalıkları (ishal, kabızlık, reflü, gastrit, ülser, çölyak, kısa barsak sendromu, ülseratif kolit, khron hastalığı, dımping sendromu gibi ), kanser, gut, polikistikover sendromu gibi hastalıklarda doktorunuzun izlediği tedaviyi destekleyici diyet tedavisi planlanmaktadır.

 

Gebelikte beslenme; emziklilikte beslenme; bebek beslenmesi; çocukluk ve ergenlik çağı beslenmesi ile ilgili olarak diyet programı hazırlanmakta, kişiye özel beslenme danışmanlığı verilmektedir.

 

Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş bir kişi, sağlıksız beslenen bir kişiye göre hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan daha sağlıklıdır; obezite ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riski de daha düşüktür ve günlük yaşantısında da daha mutludur.

 

Beslenme ve Diyet uzmanımız kişinin beslenme programını hazırlarken; yaş, cinsiyet, boy, kilo, yağ-kas-su oranları, bazal metabolizma hızı, bireysel alışkanlıklar, sağlık durumu, eğitim durumu, psikososyal durum , sosyoekonomik durum, iş / öğrencilik hayatı, medeni durum gibi unsurları göz önünde bulundurmaktadır. Yani; DİYET KİŞİYE ÖZELDİR!

Beslenme Uzmanımız tarafından hazırlanmış, SİZE ÖZEL beslenme programını uygulayın, sağlığınızı ve formunuzu koruyun.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>