Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı (Lomber Disk Hernisi) Lomber disk hernisi, yani bel fıtığı beyin cerrahlarının pratikte en sık uğraştığı sorunlardan biri, belki de birincisidir.

Bel fıtığı ile lomber disk hastalığı terimlerini iyi bilmek, birbirine karıştırmamak gerekir.

Bel fıtığı bir hastalık değil, doğal bir patolojik süreç olduğunu söylenebilir. Gövdenin ağır yüklerini taşıyan alt lomber omurlar sıklıkla dejenere olur ve sonuçta anulusu yırtan nukleus pulpozus hiç ağrı bile yaratmadan herniye olabilir. Üstelik bu herniasyon birden fazla düzeyde de olabilir.

Lomber disk hastalığı ise bu disk hernisinin (veya disk dejenerasyonunun) ağrıya (bel ve bacak ağrısı) yol açmasıdır. Yani, şikayet yaratmayan disk hernileri çok sıktır. Bu nedenle cerrahi kararı verirken çok dikkatli olunmalıdır: “Filmleri değil, hastayı ameliyat/tedavi etmek gerekir!” ilkesi,bel fıtığı hastalığında çok daha önemlidir.

bel fıtığı tedavisi

 

Bel fıtığı en sık orta yaşlı ve genç hastalarda görülür. Çocukluk çağında da bel fıtığı rahatsızlıklarına rastlanmaktadır. Yaşlı hastalarda bel ağrısı görülürse, etiyolojik çalışmada lomber disk hernisi yanında dejeneratif süreç ve omurga tümörleri de akla getirilmelidir. Bel fıtığı kaynaklı disk hastalığı olanlar, siyatalji (bacak ağrısı) gelişmeden önce yıllarca var olan kısa süreli bel ağrısı ataklarından söz ederler.

Bu bel ağrısı atakları 2-3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Gençlik ve orta yaşlılıktaki bu ataklar daha çok disk dejenerasyonunun bir belirtisidir. Bu bel ağrısı atakları ileride kronik bel ağrısına dönecektir. Atakların birisinde tek taraflı siyatalji eklenmesi bunun disk hernisine bağlı olduğunu düşündürür. Bel fıtığı hastalığında başlıca yakınma ağrıdır. Bu ağrıların özellikleri şu şekildedir:

 

Özel bir travma öyküsü olabilir (ağır kaldırmak, ağır bir egzersiz yapmak, öne eğilmek). Bacak ağrısı, bel ağrısından şiddetlidir. Sinir germe delilleri vardır. Oturmak, öne eğilmek, öksürmek, ıkınmak ağrıyı arttırır.

Bel Fıtığı Diğer Yakınmalar Aşağıdaki Gibidir:

 • Duyusal yakınmalar (keçeleşme, karıncalanma, uyuşukluk).
 • Güçsüzlük (yürürken ayağının takılması ya da bileğinin içe dönmesi şeklinde görülebilir)
 • İdrar kaçırma.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri:

 1. Yatak istirahati
 2. İlaçlar
 3. Aktivite şeklini değiştirme
 4. Egzersiz
 5. Fizik tedavi yöntemleri
 6. Korseler
 7. Bel okulu
 8. Girişimsel ağrı tedavileri
 9. Diğer rahabilitasyonyöntemleri
 10. Cerrahi tedaviler

 


1 Comment

 • hasan **** says:

  Merhablar Benimde belimde agrim var yaklasik 5 yildir devam ediyor L4 L5 S1 özelik le S1 diskte sorun var MRI larim mevcut.Sorum kisaca bel disk Amaliyatlari ortalama nekadar ucuret tutuyor hersey dahil kisaca ozetledim biliyorum doktor gormeden ve son filim cekilmeden sorumu yanitlamak zor anliyorum ginede Enyuksek ve enduşük amaliyat nekadar teşekkurler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>