Başarısız Denemeler

 Tüp Bebek Tedavisi ve Başarısız Denemeler

Bir tüp bebek uygulamasının başarılı olma ihtimali tedavi edilen çiftin özelliklerine(kadının yaşı, yumurtalıklarının durumu gibi) ve uygulamayı yapanın tecrübesine bağlıdır. Makul bir çiftin, gebelik elde ihtimali, ilk denemeler için ortalama %55–60 civarındadır.

İlk 3–4 denemede başarı şansı sabit kalırken, sonraki denemelerde düşmeye başlar.6. denemeden sonra gebelik elde etmek oldukça zorlaşır ancak imkânsız değildir.

Başarısız denemelerin nedenleri araştırılırken rahim içi ve kanalların durumu, çiftin karyotip analizi yani genetik bir sorunu olup olmadığı gözden geçirilmelidir.Karyotipte rastlanan anormalikler embriyoya aksedebilir. Bunların çoğunda PGT denilen yöntemle sağlam embriyoları seçebilmekteyiz.Rahim içi histeroskopi adı verilen ucunda kamera olan bir aygıtla incelenir. Başarısız denemelerden sonra uygulanması önceden tahmin edilemeyen rahimiçi yapışıklıkları, polip(et parçası), iltihap gibi anormallikleri ortaya çıkarılıp düzeltilmektedir.

Sık rastladığımız bir problemde farkında olunmayan kanal hastalıklarıdır. Özellikle erkekte problem olduğunda nasılsa tüp bebek yapılacak diye kadının kanallarının incelenmesi ihmal edilmektedir. Oysa kanallardaki iltihabi süreç rahim içinde embriyonun tutunacağı endometriuma aksederek tutunmayı engeller.Başarısız denemeleri olan çiftleri gözden geçirdiğimizde bunlarda tüp problemlerinin sık olduğunu görüyoruz. Bu laparoskopik olarak kolayca ortadan kaldırılan bir engeldir ve sonuçları son derece olumlu olmaktadır.Tekrarlanan tüp bebek uygulamalarında sonuç alamayan çiftler için düşünülmesi gereken tedavi yöntemleri şunlardır:

 

1- Proflaktik salpinjektomi:Tüplerde problem varsa laparoskopik olarak yapılır. Tüplerin alınması anlamına gelir. Hastanede yatmaya gerek yoktur. Yumurtalıkları zayıf olan kadınlarda tüpün tamamı ile alınması yerine rahimle birleştiği yerin kesilmesi tercih edilir. Böylece yumurtalıkların kanlanması ve verimi azalmamış olur.

2-Assisted hatching:Embriyoların etrafını çeviren ve rahime tutunmadan önce açılan bir zar vardır. Bu zarda doktor tarafından bir delik açılması tekrarlayan başarısızlıklarda sonucu olumlu etkileyebilmektedir. Yöntem 38 yaşından büyük kadınlar ve zonanın kalın olduğu durumlarda da faydalı olabilir.

 

 

 

3-Preimplantasyon genetik tanı:Embriyoların rahime transfer etmeden önce genetik olarak incelenmesidir. Dışarıdan normal görülen bir embriyo genetik olarak bozuk olabilir. Bu oran yaşla birlikte artış gösterir. Sağlıklı embriyoların verilmesi ile düşük olasılığı da azalır.

4-Blastosist transferi:Bu yöntemde embriyolar 5. günde transfer edilir(Normalde en sık tercih edilen 3. gün transferidir).Süre uzadıkça anormal embriyoların büyümeyeceği, büyüyenlerinse daha sağlıklı olacağı düşüncesine dayanır. Yumurtası az olanlarda riskli olacağından tercih edilmeyebilir.

5-Coculture yöntemleri:Laboratuvar ortamındaki embriyolar özel sıvılar içinde saklanırlar. Bu yöntemde embriyoları desteklemek için özellikle endometriumdan örnek alarak kullanılır. Faydası tartışmalı bir yöntemdir.

2 Comments

 • Birdane **** says:

  Slm ben almanyada yasiyorum.yasim 45 benim.sorum size ben kendiligimden adet olamiyorum tablet iciyorum adet olmam icin tabletimin ismi: Femoston Conti
  Yillardir bir cocuk sahibi olmak istiyorum ama olamadim benim yumurtaliklarim calisiyor bazi doktorlar olur dedi bazilari olmaz dedi acaba siz ne dersiniz ben tablet yuzunden olamam mi cocuk sahibi
  Cunku tablet icince ben adet oluyorum
  Lutfen bana cvp yazarsaniz memnun olurum
  Tesekkuler saygilarimla

  • Vesile **** says:

   Merhaba ben 32 yasindayim bir tane kizim var 12 yasinda onceki evliligimden ama simdiki esim daha once hic evlenmemis uc yildir evliyiz hic korunmadik ama cocugumuz olmuyor. Yardimci olursaniz cok sevinirim yani tedavi icin ne kadar yada ne yapmam gerekiyor? Cok tesekurler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>