Anoreksiya (Anoreksiya Nevrosa)

Erkek veya kadın anoreksiya nervosa kişiler kilo almakla ilgili oldukça obsesif bir korkuya sahiptirler. Kilo almanın yanı sıra oldukça sağlıksız bir beden imajı algısına sahip oldukları için sağlıklı bir kiloda kalmayı reddederler. Bu sebepten dolayı anoreksik olarak adlandırılan bu kişiler aldıkları kalorileri ve yedikleri yemekleri ciddi anlamda kısıtlarlar. Çoğu zaman fiziksel olarak ince gözükmelerine rağmen, yaşadıkları bu psikolojik sorunlarından dolayı adeta aşırı kilolu kişiler gibi yemek yerler ve kendilerini de böyle görürler. Anoreksiya uzun vadede beyin hasarları, çoklu organ iflasları, kalp sorunları, kalsiyum kaybına bağlı kemik kaybı ve kısırlık gibi oldukça riskli sağlık sorunları oluşturabilir. Bunların da ötesinde, ölüm riski en çok bu psikolojik bozukluğa sahip kişilerde mevcuttur. Anoreksiya daha sık olarak kadınlarda ve beden imajı ve görüntünün önemli olduğu ergen olan ergenlerin yakalanma ihtimali daha yüksek olan bir psikolojik rahatsızlıktır.

Anoreksiyanın Davranışsal Belirtileri Nelerdir?

  • Yemek yemeyi reddetmek
  • Öğün atlamak ve/veya yemek yememek için bahane üretmek
  • Açlığa rağmen açlığı reddetmek veya aç değilmiş gibi davranmak
  • Beden görüntüsü ve ölçüsüyle ilgili takıntı yapmak
  • Yalnızca çok düşük kalorili veya yağlı yemekler yemek
  • Yemek yerken yemeği küçük parçalara kesmek veya çiğneyip tükürmek gibi ritüeller edinmek

Anoreksiya ölümle ve sakatlıkla sonuçlanabilecek ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Eğer siz veya bir tanıdığınız birisi bu rahatsızlıkla mücadele ediyorsa lütfen yardım alın veya yardım almasını sağlayın.

Anoreksiya Teşhisi ve Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>