Anksiyete Bozuklukları

ANKSİYETE  BOZUKLUKLARI (KAYGI BOZUKLUKLARI)

Gündelik hayatta anksiyete veya kaygı yaşamak, normal yaşantının bir parçasıdır. Anksiyete hali, kişinin tehlike arz edebilecek durumlar veya olaylar karşısında gösterdiği geçici bir korku veya endişe halidir. Fakat kaygı bozuklukları yalnızca geçici korku veya endişe halinin ötesindedir. Kaygı bozuklukları yaşayan kişilerdeki endişe hali geçici değildir ve zaman ilerledikçe daha da kötüye gidebilir. Bunun yanı sıra, yaşadıkları endişe, etraftataki tehlikeye göre orantısız ve aşırıdır. Hissettikleri orantısız kaygı ve endişe yüzünden özel hayatları, iş hayatları veya okul hayatları olumsuz şekilde etkilenir. Kaygı bozukluklarının farklı çeşitleri vardır ve her bozukluğun kendine has özellikleri mevcuttur. Farklı çeşitlerine rağmen kaygı bozukluğu yaşayan kişilere en çok faydalı olan yaklaşım Bilişsel Davranışçı Terapi olmakla birlikte, kimi zaman grup terapileri de bu psikolojik sorunların ortadan kalkmasında büyük fayda gösterir. En sık karşılaşılan kaygı bozuklukları ise Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Panik Bozukluğu ve Sosyal Kaygı Bozukluğudur.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu/ Genel Kaygı Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler aylarca süren aşırı endişe hali ve kaygı ile bağlantılı belirtilerle yaşarlar. Bu belirtiler arasında en yaygın olanlar şu şekildedir:

 1. Huzursuzluk
 2. Yorgunluk
 3. Konsantrasyon bozukluğu
 4. Gerginlik
 5. Uyku sorunları
 6. Kas gerginliği

Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler, başkalarına göre oldukça sıradan durum ve olaylar ile ilgili kontrolsüz bir şekilde endişe ederler. Bu tip kişiler aynı zamanda “kronik endişeci” olarak tanımlanırlar. Hayatın belirli bir alanı ile ilgili ara sıra endişe etmek yerine hayatlarının bir çok alanı ile ilgili aylarca gündelik olarak endişe edip dururlar. Bazen tam olarak neden endişe ettiklerini bile açıklayamadıkları halde, başlarına kötü birşey gelicekmiş gibi hissettiklerini veya sakinleşemediklerini söylerler.

Panik Bozukluğu

Panik bozukluğu olan kişiler, beklenmedik zamanlarda ve devamlı bir şekilde panik atak yaşarlar. Panik atak, kişide büyük korku uyandıran ve fiziksel olarak kalp krizini andıran belirtileri olan psikolojik nöbetlerdir. Panik atak yaşayan kişi şunları hissedebilir:

 1. Aniden beliren yoğun bir korku
 2. Hızlanan kalp atışları ve nabız
 3. Terleme, baş dönmesi veya titreme
 4. Nefes almakta zorlanma veya boğulma hissi
 5. Kötü birşey olacakmış hissi
 6. Aklını kaçırma/delirme korkusu

Panik bozukluğu yaşayan kişilerde ise, yaşadıkları panik atak veya panik ataklar sonucunda şu belirtileri gösterirler:

 1. Aniden beliren ve devam eden yoğun korku nöbetleri
 2. Panik atak sırasında kontrolde olamama hissi
 3. Bir sonraki atağın ne zaman geleceğiyle ilgili ciddi endişe
 4. Panik atak yaşanan yerlerle ilgili kaçınma davranışı veya yoğun korku

Sosyal Kaygı Bozukluğu

Halk dilinde “sosyal fobi” olarak da bilinen sosyal kaygı bozukluğundan muzdarip kişiler, utanabilecekleri, yargılanabilecekleri, reddedilebilecekleri veya başkalarına rahatsız verebileceklerini öngördükleri durumlardan büyük korku duyarlar. Bu durumlar genelde sosyal ortamlar veya performans gerektiren durumlarda ortaya çıkabileceği için, kişi sosyal hayattan veya kendini ortaya koyması gereken durumlardan kaçınmaya çalışır. Oldukça ciddi durumlarda kişi kendini sosyal hayattan izole ederek, okula veya işe gitmekten kaçınarak kendini yalnızlığa mahkum edebilir. Sosyal kaygı bozukluklarının en sık görülen belirtileri ise şöyledir:

 1. Başkalarının önünde aşırı rahatsız hissetme
 2. Başkaları tarafından aşağılanmaktan, reddedilmekten, küçük duruma düşürülmekten korkmak
 3. Başkalarını istemsiz bir şekilde rencide etmekten korkmak
 4. Başkalarının etrafında bulunmaktan aşırı kaygılanmak ve iletişim kurmakta zorlanmak
 5. Sosyalleşmekten kaçınmak ve hatta insanların bulunduğu her tür ortamdan uzak durmak
 6. Başkaları etrafında terleme, kızarma veya kaygıdan titreme gibi fiziksel belirtiler.

Anksiyete Bozukluğu (Kaygı Bozukluğu) Teşhis ve Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi ve Randevu için Bizimle İletişime Geçin!Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>