Aç Kalmadan Diyet Yapmak

 

“Aç kalmak”…Belki de herkesin en büyük korkusu bu değil mi?Diyet yapmak, aç kalmak demek değildir bunu aklınızdan çıkarın! Hatta diyet kelimesi…

de kulağınıza hoş gelmiyorsa onu da “sağlıklı beslenme programı” olarak değiştirelim.Gerçekten “Sağlıklıklı beslenmek istiyorum ve fazla kilolarımdan kurtulmak istiyorum” diyorsanız ve bir diyetisyene başvurduysanız emin olun  ki işin %51’lik kısmını halletmiş durumdasınız.
Vucudunuzu bir makine gibi düşünün.Nasıl herhangi bir makineye elektrik verilmeden çalışmazsa metabolizmanız da aynı şekilde besin almazsa çalışmaz,yavaşlar.Halk arasında “aç kalırsam zayıflarım” işte bu yüzden çok yanlış bir düşüncedir.Azar azar sık sık yenmelidir ki metabolizma sürekli aktif halde olsun; aksi taktirde kendini dinlenmeye alacak ve yormamak için yavaşlayacaktır.O zaman ne yapıyoruz?Fazlalıklarımızdan aç kalarak değil yiyerek kurtuluyoruz!
Mesela basit bir gününüzü planlayalım.Hafif bir kahvaltının ardından iki saat sonra bizi mutlu edecek bir kahve ve bisküvi molasıyla öğle yemeğine kadar geçecek sürenin kriz anını engelleyebiliriz.Molamızın yaklaşık 2 saat sonrasında da öğle yemeğimizi yiyip ikindi çayımızın arkasından meyvemizi yiyebiliriz.Akşam çok geç kalmamak kaydıyda ana yemeğimizi yedikten sonra yatma saatimize göre yine bir ara öğün yapabiliriz.
Ara öğünler bizleri her zaman kriz anlarından koruyacak ve metabolizmamızın artı hanesine eklenecektir emin olun.”Akşam 7’den sonra hiç bir şey yememeliyim” gibi klişeleşmiş kulaktan dolma sözlere de  lütfen güvenmeyin.Akşam geç yenen yiyeceklerin sindirimi gündüz yenenlere nazaran daha yavaştır doğru; ancak bu gece ara öğünü yapılmamalı anlamına gelmez ; aksine akşam yemeğinden sonra yapılacak(yatmadan en az 2 saat önce) olan küçük bir atıştırma gece boyunca aç kalmanızı ve sabah yoğun bir açlıkla uyanmanızı engelleyecektir.

2 Comments

  • GULSHAT **** says:

    BEN AGSAM YEMEKDE HANGI YEMEKLERI IYEJEGIM LUTFEN JEVAP VERIN? BENIM BOY 164, 77KG. BEN 60-65 KG OLMAK ISTIYORUM. YARDYM EDIN LUTFEN.

  • Aysun **** says:

    Merhaba ben aysun 1.55 boyundayim 59 yasindayim ve zayiflamak istiyorum.
    Dizlerimde problem var sikinti cekiyorum. Nasil bir program uygulamam gerek?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>